Güncel

İnternetten bilgi ve resimlerinizi nasıl yok edersiniz?

İnternette bulunan bilgi ve resimlerinizi yok edebileceğiniz 10 yöntem haberimizde!

İnternetten bilgi ve resimlerinizi nasıl yok edersiniz?

İnternetin yaygınlaşması ile kullanıcıların kişisel bilgileri ve resimleri havalarda uçmaya başladı. Kullanıcılar farkına varmadan sanal alemde bütün bilgilerinin yayılmasına neden oluyor. Eğer sanal alemde görünmekten rahatsız olduysanız ve görünen bütün bilgilerinizi silmek istiyorsanız aşağıda yöntemleri deneyebilirsiniz.

1365403035_resim1294523464.jpg

İsteyerek veya istemeyerek internette yayılan bilgilerinizi yok edebilmeniz için İngiliz The Guardian gazetesi 10 adımda dijital izleri silme rehberi yayınladı:

1. Facebook'ta, gizlilik ayarlarından her şeyi 'özel' yapın.

2. Facebook'ta etiketlendiğiniz fotoğrafları tek tek açıp, 'Seçenekler' bölümünden etiketleri kaldırın.

3. Google Blogger hesabınızda profilinizi silin. Böylece tüm blog yazılarınız ve yorumlarınız yok olur.

4. Tumblr veya Wordpress blogunuz varsa onları da silin.

5. Arama motorlarına tırnak içinde isim soyadınızı yazın. Forumlardaki yorumlarınızı silin. Gazeteler ise bir haberde adınız geçiyorsa isminizi silmeyi reddedebilir.

6. Google Görseller'de de isminizi aratın. Resimlerinizin çıktığı sitelere bunları kaldırmasını rica edin. Flickr gibi sitelere gönderdiğiniz fotoğrafları da kaldırın.

7. İsminizi sürekli aratın. İsminizin çıktığı sitelerin sahipleriyle temasa geçip kaldırtmayı deneyin.

8. Facebook, Blogger ve Wordpress'e yolladıklarınızın hâlâ Internet Archive sitesinin dizinlerinde yer alabiliyor olabileceğini unutmayın. Bu site, içerik kaldırma taleplerini tek tek ele alıyor.

9. Tam isminizi internetten tamamen kaldırsanız bile, kararlı bir araştırmacının arda kalan gönderilerinizi ve arkadaşlarınızın sizden bahsettiği iletileri inceleyerek size ulaşabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

10. Sizi izleyen Google'ın arama motoru yerine, sizi izlemeyenleri deneyin.

Yorumlar
mert
google sizi gozetliyor :))
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.