iOS kullanıcılarının ısrarla izlediği özellik Android'e geliyor, kıskanabilirsiniz

Google, kullanıcıların tüm yeni animasyonları isteğe bağlı olarak kapatabileceği bir ayar üzerinde çalışıyor.

iOS kullanıcılarının ısrarla izlediği özellik Android'e geliyor, kıskanabilirsiniz

Google Mesajlar uygulaması, kullanıcıların animasyonları kapatmalarına olanak tanıyacak yeni bir özellik üzerinde çalışıyor olabilir. RCS'nin bir milyar aktif kullanıcıya ulaşmasını kutlamak için geçen yıl sunulan animasyon özelliklerinden bazı kullanıcılar rahatsızlık duyduğu için, bu değişiklik yararlı olabilir.

9to5Google tarafından yapılan bir APK analizine göre, uygulamanın 20240422_01_RC00 sürümünde "İfade edici animasyonları göster" adında yeni bir ayar üzerinde çalışıldığı belirlendi. Bu, animasyonların tamamını kapatmak için basit bir açma/kapama düğmesi olabileceği ve belki de uygulama içindeki belirli tepki türleri için benzer bir seçeneğin sunulabileceği anlamına geliyor.

Şu anda Google Mesajlar'da animasyonları devre dışı bırakmanın tek yolu, tüm uygulamalar için sistem genelinde animasyonları kapatmaktır. Bu, yalnızca Mesajlar'da animasyonları devre dışı bırakmak isteyen kullanıcılar için uygunsuz olabilir.

iOS kullanıcılarının ısrarla izlediği özellik Android'e geliyor, kıskanabilirsiniz

Ancak, bazı kullanıcılar sık sık belirli ifadeler yazıldığında veya belirli emojilerle tepki verildiğinde ekranda görünen tepki ve ekran efektlerinden ötürü bunu yapmayı zorunlu bulabilir. Örneğin, "kar yağıyor" veya "seni seviyorum" gibi basit bir mesaj gönderilmesi veya alınması bile tepkiyi tetikleyerek sohbetin akışını kesintiye uğratabilir.

Bu özellik henüz geliştirme aşamasında olduğu için kamuoyuna sunulması biraz zaman alabilir. Ayrıca, bu düğmenin animasyonlu emojileri de etkileyip etkilemeyeceği belirsizdir. Şimdilik, animasyonları kapatmak istiyorsanız ve bunu sistem genelinde yapmaktan çekinmiyorsanız, telefonunuzun "Erişilebilirlik" ayarlarına gidip, "Renk ve hareket" seçeneğine dokunarak "Animasyonları kaldır" özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

Google Mesajlar'daki animasyonların eklenmesi, özellikle iOS kullanıcılarının iMessage'da bu tür özelliklerden nasıl keyif aldıklarını gözlemlemek açısından eğlenceli olmuştur. Ancak, Google bu özellikleri biraz fazla abartmış gibi görünüyor ve kullanıcıların uygulama deneyimlerini daha fazla kontrol etmelerine olanak tanıyacak bir çıkış yolu eklemeyi düşünüyor olabilir. Mevcut animasyonlar dikkat dağıtıcı veya gereksiz bulan kullanıcılar için bu, memnuniyetle karşılanacak bir seçenektir.