Güncel

iPhone 6 parçalarını tanıtımdan önce çalıp servis eden fabrika çalışanı yakalandı

iPhone 6 parçalarını tanıtımdan önce çalıp satan Foxconn çalışanı gözaltına alındı.

iPhone 6 parçalarını tanıtımdan önce çalıp servis eden fabrika çalışanı yakalandı

Apple geçtiğimiz hafta iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ı tanıtmadan önce birçok sızıntı görsel ve bilgilere tanık olmuştuk. Hatta Çin’de bir kişi tanıtımdan önce cihaza ait görseller, kamera örnekleri ve inceleme videoları yayınlamıştı. iPhone’ların üretildiği Foxconn çalışanlarının bu sızıntının arkasında olduğu söyleniyordu.

Wall Street Journal sitesinin haberine göre Çin Polisi 4 Eylül tarihinde bir Foxconn çalışanını gözaltına aldı. İddiaya göre çalışanı, Kuzey Shanxi eyaletindeki fabrikadan iPhone 6 parçalarını çaldı. Yerel Komünist Partisi çalışma gazetesinde çıkan bir haberde, 40yaşındaki "Qiao" (şüphelinin soyadı), Shenzhen adlı bir elektronik aygıtı yapımcısına 960 $ fiyat karşılığında iPhone 6 parçalarını sattı. Shenzhen, iPhone parçalarını bir kuryenin getirdiğini söyledi.

1410952163_bn-eo011apple0g20140916040057.jpg

Foxconn fabrikası bu durumun farkına vardı ve polise haber verdi. Kamera kayıtlarını inceleyen polis ayrıca yerel kurye hizmetlerini kontrol etti. 5 tane iPhone kasası çalan hırsızın kim olduğu 20 gün sonra anlaşıldı. Foxconn’da binlerce işçi çalışıyor ve bu tür hırsızlıkların olması ve iPhone modellerinin tanıtımından önce sızdırılması çokta şaşırtıcı olmasa gerek.  

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.