Güncel

iPhone, iPad için böbreğini sattı

Apple ürünleri almak için böbreğini satan genç şimdi böbrek yetmezliği hastası.

iPhone, iPad için böbreğini sattı

Çin'in en fakir mahallerinden birinde 17 yaşında olan bir çocuk geçen yıl Apple Gizmos satın alabilmek için böbreğini sattı. Olayın ortaya çıkmasından sonra polis harekete geçmişti ancak aralarında ameliyat eden doktor da bulunan beş kişi ile ilgili hiçbir ipucuna rastlanamamıştı.

1333732776_bobrek-ipad-2.jpg

iPhone gibi Apple ürünleri, Çin'de oldukça popüler ancak birçok Çinli için çok pahalı fiyatlarla satılıyor.

Xinhua haber ajansına göre geçen yıl Nisan ayında 17 yaşındaki Wang isimli bir erkek çocuktan ameliyatla bir böbrek alan bir cerrah dahil beş kişi tutuklandı. Böbreği alınan çocuk şimdi böbrek yetmezliği hastası.

Xinhua'nın haberine göre, sanıklardan biri nakli düzenlemek için 220,000 yuan (yaklaşık 22.000 pound) aldı. O Wang'a 22,000 yuan ödedi ve cerrah, kalan parayı diğer üç sanık ve yanlarındaki sağlık personeli ile paylaştı.

Wang ameliyattan sonra bu parayla iPhone ve iPad satın almış, annesi tarafından parayı nereden bulduğu sorulduğunda böbreğini sattığı ortaya çıkmış.

Apple ürünleri Çin'de oldukça popüler olan ürünler ancak birçok Çinli için bu ürünleri satın almak sadece hayal.

Çin'de 2007 yılından sonra insan organları ticareti yasaklandı. Soruşturma devam ediyor ve olaya dahil birçok şüpheli halen araştırılıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.