iPhone kullanıcılarına kötü haber! iPhone kullanmak ülke genelinde yasaklanabilir

ABD merkezli teknoloji devi Apple, iPhone 15 serisinde Type-C şarj bağlantısını kullanmaya başlayacak. Fakat AB'nin hoşuna gitmeyen ciddi bir durum söz konusu.

iPhone kullanıcılarına kötü haber! iPhone kullanmak ülke genelinde yasaklanabilir

AB tarafından geçtiğimiz dönemde alınan karar, teknoloji şirketlerine akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve akıllı saat gibi tüm ürünlerde USB Type-C şarj bağlantı noktasını kullanmasını zorunlu kılıyor. Apple, bu duruma çok sıcak bakmasa da mecburi olarak kabul etti. Hatta önümüzdeki eylül ayında tanıtılacak iPhone 15 modelleri Type-C şarj giriş yuvasını kullanacak. 

Şirket, görünürde Avrupa Birliği’nin Type-C şarj bağlantı noktası kuralını yeni çıkacak iPhone 15 serisinde uygulayacak olsa da aksesuar ürünlerinde müşterilerin kendisine bağlı kalmasını istiyor. Bu nedenle Apple MFI olarak bilinen lisanslı ürünleri cihazların tanımasını sağlayacak.

Karşılaştığımız sızıntılar Apple bu hamleyi yapacağını doğruluyor. Bunun sonucunda Apple MFI lisansı olmayan Type-C kabloları iPhone’ları hızlı şarj edemeyecek. Aynı zamanda veri aktarımını da USB 2.0 seviyesine kadar düşürecek.

Apple’dan alınmayan veya lisanslı olmayan kablolar iPhone’ları hem yavaş şarj edecek hem de veri aktarım hızı çok düşük olacak. Bunu yalnızca önümüzdeki yıl satılacak cihazlar için düşünmememiz gerekiyor.