Güncel

iPhone'larda istihbarat örgütleri için arka kapı mı var?

Apple, veri toplamak için NSA gibi istihbarat örgütleri ile işbirliği yaptığı iddialarını yalanladı.


Yayınlanan bir haberde, Apple’ın veri toplamak için NSA gibi istihbarat örgütleri tarafından kullanıldığı iddia edildi. Şirket, iOS mobil işletim sistemine ait cihazlarda istihbarat örgütlerine arka kapı oluşturduğu ve bu örgütlerle iş birliği yaptığı iddialarını yalanladı.

Hackers On Planet Earth konferansında bir sunum yapan iOS güvenlik ve hack uzmanıJonathan Zdziarski, iOS tabanlı cihazların güvenliğine dair önemli bir iddia ortaya atmıştı.  Zdziarski’ye göre 600 milyon iOS cihazında Apple tarafından yerleştirilmiş arka kapı bulunuyor.

Buna göre Apple, iOS tabanlı cihazlardan veri akışı sağlamak için dökümanlarda yer almayan arka kapılar geliştirmiş. Zdziarski, yayınladığı sunumunda NSA’in iOS’u hedeflediğini söyledi ve kesin olarak dile getirmese de Apple’ın bu arka kapıların bazılarını devletin isteklerini karşılamak için koymuş olabileceğini iddia etti.

1406271155_iphone-5s-5c-2013-apple-ios-7-smartphones.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.