Güncel

İran öyle bir cihaz yaptı ki..

Son dönemlerin en çok konuşulan ülkesi İran, gözle görülemeyecek kadar küçük bir casus mikrofon geliştirdiğini açıkladı.


Press TV'nin paylaştığı haber göre, Nurşirvani Teknoloji Üniversitesi bilim adamları tarafından geliştirilen mikrofon sadece 0.5 x 0.5 milimetre boyutlarında.

Şuan dünyanın en küçük mikrofonu olarak belirtilen cihaz, sadece casusluk amaçlı olarak kullanılmayacak. Bu yeni mikrofon ile kalp hastalıklarında kalbin sesinin tam olarak dinlenmesi ve fetüsün sağlığının incelenmesi gibi bölümlerde de kullanılabilecek.
1325084614_indir.jpg

Mikrofonu geliştirenlerde olan Behram Azizullah Ganji, yeni cihazın balıkçılık,ses dalgalarının ölçülmesi, sualtı gözlem sistemleri ve farlı deniz hayvanlarının tanımlanması gibi amaçlarla da kullanılabileceğini söyledi.

Ganji, çıplak gözle görülmesi çok zor olan mikrofonun ilk aşamada askeri ve casusluk amaçlı olarak kullanılmasının hedeflendiğini de ekledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.