Güncel

İran'dan WhatsApp'a 1 yıl mühlet!

İnternet ve sosyal medyada ki baskıcı yaptırımlarıyla dikkat çeken ülkeden şok tehdit!

İran'dan WhatsApp'a 1 yıl mühlet!

İran internet ve sosyal medya üzerindeki baskısını arttırmak için bir ilke daha imza attı.

Daha önce türlü yasaklarına şahit olduğumuz ülke bu sefer mesajlaşma uygulamalarını hedef aldı. İran hükümetinin aldığı son karara göre WhatsApp, 1 yıl içinde ülke halkının tüm bilgilerini İran sınırları içinde depolayacak. Bu işlemin gerçekleşebilmesi için tanınan süre 1 yıl olarak açıklandı. Ülke yetkilileri bu taleplerinin yerine getirilmemesi halinde ülkede mobil mesajlaşmaları yasaklayacağını bildirdi.

    Peki İran neden böyle bir talepte bulundu?

Bu tür uygulamaları devlet yetkililerininde kullanıyor olması ve ülkeye ait önemli bilgilerin kolaylıkla ele geçirilebilme olasığına karşı böyle bir talepte bulundukları iddia ediliyor. Ülkenin güvenliği açısından oldukça önemli bir karar olduğu düşünülen ülkede halen Facebook ve Twitter yasak. Bu yasaklara rağmen İran halkı WhatsApp ve Telegram uygulamalarını oldukça yoğun bir şekilde kullanıyor.

  Konuyla ilgili WhatsApp yetkililerinden henüz bir açıklama gelmedi. İlerleyen günlerde yaşanan gelişmeleri siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.