Güncel

Işıkların etkileyici dansı!

NASA, kuzey ışıklarının uzaydan çekilen görüntülerini yayımladı.

Işıkların etkileyici dansı!

Üzerinde yaşadığımız bu mavi gezegen, bize olağanüstü güzellikler sunuyor. "Buz gibi" soğuk olan, hatta buzlarla kaplı olan, kutuplarda bile başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz bir güzellik var ki, insan bazen oralarda yaşamak istiyor. Bu, gökyüzünde parıldayan mükemmel bir ışık gösterisi, Adı da "Aurora".

Önce ufukta bir ışık parıltısı, ardından tüm gökyüzünü kaplayan hareketli bir ışık perdesi. Kuşkusuz, bu mükemmel doğa olayını bu kadarla anlatmak yeterli olmaz.

1332184869_46899.jpg

Auroralar binlerce yıl boyunca insanları ve kültürlerini etkilemiş; kimi zaman efsanelerine konu olmuş, kimi zaman da ondan korkmuşlar, hakkında pek çok öykü yazmışlar. Auroraların sık görüldüğü bölgelerde yaşayan insanların kimileri bunları dans eden ruhlar, kimileriyse bulutlardan yağan kan damlaları gibi yorumlamışlar. Auroralar kimi zaman doğaüstü bir güç, kimi zaman da savaş ve yıkımın habercisi olarak görülmüş.

Kutup bölgelerinde gözlenen kuzey ışıkları bu sefer, uzaydan görüntülendi. Yeşil, kırmızı ve mor ışıkların dansı, Kuzey Amerika üzerinde görülüyor.

Görüntüleri, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görevli ekip 25-26 Şubat tarihlerinde kaydetti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.