İstanbul Kart HES kodu yükleme nasıl yapılır?

İstanbul Kart kullanmanız için HES koduna artık ihtiyacınız olduğunu biliyor muydunuz? Peki, İstanbul Kart HES kodu yükleme nasıl yapılır? İşte videolu anlatım.

İstanbul Kart HES kodu yükleme nasıl yapılır?

Koronavirüs pandemisi ile mücadelede HES kodu zorunluluğu geçtiğimiz yıl gelmişti. Seyahatlerde kullanılan HES kodu daha sonra Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından İstanbul Kart için de bu zorunluluk geçtiğimiz günlerde geldi. İstanbul'daki şehir içi ulaşımda (Otobüs, Metrobüs, Marmaray, Metro, Deniz, Tramvay ve Tünel) kullanılan İstanbul Kart HES kodu olmadan maalesef ki kullanılmıyor. İstanbul Kart HES kodu yükleme nasıl yapılır?

İstanbul Kart HES kodu yükleme nasıl yapılır?

Türkiye'de artık HES kodu olmayan ve İstanbul Kart ile HES kodunu eşleştirmeyenler Otobüs, Metrobüs, Marmaray, Metro, Deniz, Tramvay ve Tünel yolculuklarında İstanbul Kart'ı kullanamayacak. Mağdur olmamak için aşağıdaki videomuzdan HES kodunun İstanbul Kart'a nasıl entegre edileceğini öğrenebilirsiniz.

HES kodunu e-Devlet üzerinden aldıktan sonra İstanbul Kart'ınıza bu kodu entegre etmeniz lazım. HES kodunuzu aldıktan sonra buradan İstanbul Kart sitesine girerek karşınıza çıkan formu doldurmanız gerekiyor.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan bu kararlar, insanların hem sağlığını koruyor hem de işlerini kolaylaştırıyor diyebiliriz. Pandemi sürecinde dijitalleşmede büyük adımlar atan ülkemiz, bu yükselişini 2021 yılında da devam ettirecek. Artık kurumlara gitmeden oturduğunuz yerden işlem yapmak mümkün.