Güncel

İstanbul'da yeni bir bitki türü keşfedildi!

İstanbul Soğanı adı verilen yeni bir bitki türü keşfedildi.

İstanbul'da yeni bir bitki türü keşfedildi!

Orman ve Su işleri Bakanlığı tarafından yürütülen Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi kapsamında yapılan çalışmalarda, İstanbul Soğanı olarak adlandırılan yeni bir endemik bitki türü keşfedildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, ülkenin sahip olduğu zengin biyoçeşitliliğin korunması ve geleceğe aktarılması için çalışmalarını sürdürüyor.

1511775530_bitki-24arrvaylukj75hesb3y2q.jpg

Bu çalışmalar sırasında İstanbul’da yeni bir endemik bitki türü keşfedilirken, keşfedilen bu tür aynı zamanda dünya literatürü için de bir ilk oldu. İstanbul'da yürütülen Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi çalışmaları sırasında saptanan İstanbul Soğanı'nın ülke çapında yürütülen biyoçeşitlilik çalışmaları sırasında toplanan Allium cinsine ait örneklerin hiçbirine benzemediği ortaya çıktı. Bilimsel olarak tanımlanması da yapılan tür, böylece dünya literatürüne Allium Istanbulenese olarak geçti. 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, tür korumaya yönelik olarak yapılan çalışmaların büyük bir önem taşıdığını belirterek:

Ülkemiz endemik türler açısından oldukça zengin bir konumda bulunuyor. 2013 yılında başlatılan UBENİS projesi ile bugüne dek 33 ilde çalışmaları tamamladık. Bu yıl sonu itibarıyla İstanbul'un da aralarında bulunduğu 21 ilde daha çalışmaları tamamlamış olacağız. Bütün illerimizdeki çalışmalar tamamlandığında Türkiye'nin biyoçeşitlilik haritası çıkarılmış olacak. Bizlere düşen görev ise bu zenginliğimize gözümüz gibi bakmak ve bu türlerin geleceğe intikalini sağlamaktır. dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.