İstanbul'daki en iyi 10 Mimar Sinan eseri - Page 1

2- ŞEMSİ AHMED PAŞA CAMİİ
RÜZGAR DAHİ HESAPLANMIŞ!
Üsküdar’da 1580’de Şemsi Ahmed Paşa tarafından yaptırılan cami, aynı zamanda Mimar Sinan camilerinin en küçüğü. Sinan’ın ustalık döneminin izlerini taşıyan camiye ‘Kuşkonmaz Camii’ de denir. Nedeni ise tam kuzey ve güney rüzgarlarının kesiştiği yerde olması ve bu nedenle kuşların üzerine konamaması.

İstanbul'daki en iyi 10 Mimar Sinan eseri - Page 2

3- KILIÇ ALİ PAŞA CAMİİ
Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa adına Mimar Sinan tarafından 1578-1580 yılları arasında inşa edildi. Ayasofya’nın küçük ölçekli bir örneğini andıran bir mimarisiyle dikkat çekiyor. Caminin mihrabındaki çiniler İznik’in en parlak döneminin eseri olarak gösteriliyor. Topahane’de yer alan cami namaz saatleri dışında kapalı.

İstanbul'daki en iyi 10 Mimar Sinan eseri - Page 3

4- SOKOLLU MEHMET PAŞA CAMİİ
1567 yılında Sokollu Mehmet Paşa tarafından yaptırılan cami, Unkapanı’nda Galata Köprüsü’nün Galata ayağında yer alıyor. Sinan’ın Edirne’deki Selimiye Camii’nin benzeri olarak nitelendirilir. Sinanın Sadrazamlar için yaptığı en büyük ve gösterişli cami olarak nitelendirilir.

İstanbul'daki en iyi 10 Mimar Sinan eseri - Page 4

5- MİHRİMAH SULTAN CAMİİ
Mihrimah Sultan Camii, İstanbul’un Üsküdar’da yer alıyor. Sinan’ın Mihrimah Sultan’a olan gizli aşkı için yaptığı ve diğeri Edirnekapı’da yer alan iki eserden biri. Gce ile gündüzün eşit olduğu 21 Mart tarihinde Edirnekapı Camii’nin minaresinin arkasından güneş batarken, Üsküdar’da ki caminin minareleri arsından ay doğar.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.