Güncel

İşte 4000 beygirlik motor!

Hedgehog adı verilen yeni dizel canavar 4000 beygir gücünde.

İşte 4000 beygirlik motor!

Gücü ve büyüklüğüyle şaşkına çeviren yeni dizel motoru, Cummins firması geliştirdi. Cummins, en bilinen dizel motor üreticilerinden biri olarak genellikle kamyon ve jeneratör motorları geliştiriyor. Şirket ayrıca nadiren görülen büyük motorlarda üretiyor. Hedgehog adı verilen yeni dizel canavar bunun son örneklerinden birisi.

Dev motor resimde gördüğünüz gibi bu motor bir araca sığamayacak kadar büyük. Motorun boyutu bir kamyondan bile büyük daha büyük. Cummins firmasının ürettiği dev motor, 4000 beygir güç üretebilen bu motorun toplam hacmi 95 litre. 16 silindirden her biri ise 6 litreden fazla. Bu ebatlara göre Cummins Hedgehog'un tek bir silindiri İstanbul'da görev yapan Metrobüs'lerin motorundan daha büyük.

1340884700_cummins-hedgehog1.jpg

Dev motor Euro 4 normlarına uygun olarak geliştiriliyor ve büyük hacmi ile büyük lokomotifler, maden kamyonları ve jeneratörlerde görev yapacak. Cummins, başka bir motor daha üretecek ve bu motor şimdikinin bir büyük versiyonunu olacak. Üretmeyi planladıkları motor 120 litre hacminde olacağı söyleniyor ve ayrıca 5000 beygir güç üretecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.