İşte askersiz 10 ülke ve bu ülkelerin kendilerini savunma yolları - Page 1

Solomon Adaları
Solomon Adaları'nın belirli bir koruyucusu yok, ancak ülke Avusturalya'ya çeşitli savunma malzemeleri için para ödedi. Eğer adalarda bir savaş ilan edilecek olursa, ülkeye savunma temin edecek yerlerin başında Avusturalya geliyor.

İşte askersiz 10 ülke ve bu ülkelerin kendilerini savunma yolları - Page 2

Kosta Rika
Kosta Rika bir zamanlar orduya sahipti. 1 Aralık 1948 tarihinde, dönemin Devlet Başkanı José Figueres Ferrer, 2 bin kişinin ölümüne neden olan iç savaşın ardından orduyu ortadan kaldırdı. Bu kararını temsili olarak sunmak isteyen Ferrer, bir zamanlar ordunun genel karargahı olan Cuartel Bellavista’nın duvarını yıkanlara katıldı. Bugün ülkedeki güvenlik Fuerza Pública gücü tarafından sağlanıyor.

İşte askersiz 10 ülke ve bu ülkelerin kendilerini savunma yolları - Page 3

1947'de imzalanan Amerikan Ülkeleri Karşılıklı Yardım Anlaşması sayesinde herhangi bir ülkenin savaş ilan etmesi durumunda, Kosta Rika'yı koruyacak 21 ülke bulunuyor. Bunlar arasında A.B.D, Şili ve Küba da yer alıyor

İşte askersiz 10 ülke ve bu ülkelerin kendilerini savunma yolları - Page 4

Samoa
Samoa'nın Yeni Zelanda ile 1962 yılında imzalanmış bir dostluk anlaşması bulunuyor. Dolayısıyla Samoa'ya yabancı bir saldırı olması durumunda Yeni Zelanda tarafından gerekli askeri yardım yapılacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.