Apollo görevlerinde, hiçbir zaman kadın astronot yer almadı. Ayrıca, Ay’a ayak basma imkanı bulan astronotlar bu deneyimi ikinci kez yaşama şansı da bulamadı.

Apollo 11,12,14,15,16 ve 17'nin iniş noktaları

İlk sıradan başlarsak, ‘insanlık için en büyük adımlardan birini atan’ Neil Armstrong’a dönelim. Armstrong, 21 Temmuz 1969 tarihinde Ay’a ilk ayak basan insan oldu. Onu, Apollo 11 görevindeki bir diğer astronot olan Buzz Aldrin takip etti.

Neil Armstrong, uzay yürüyüşünde.

Ay’a inen diğer ekip, ellerini çabuk tutarak aynı yıl içinde Dünya’nın uydusuna ulaştı. Apollo 12 görevinde yer alan Pete Conrad ve Alan Bean, ‘Ay’a en zor giden astronotlar olarak’ tarihe geçti. Bunun nedeni, Apollo 12’yi taşıyan roketin ateşlenmesinin ardından atmosferde fırtıan kopması ve düşen yıldırımların Ay aracını tehdit etmesiydi.

Conrad, ABD bayrağını düzeltmekle uğraşıyor.

İki astronot, 1969’un 19-20 Kasım tarihlerinde Ay’da iki gün süren görev gerçekleştirdi ve beyaz kumlarda gezinme şansı buldu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.