Güncel

İşte Dünyanın en akıllı şehri

Bu şehirde bir çok şey akıllı!

İşte Dünyanın en akıllı şehri

Teknolojinin gelişmesi ile giydiğimiz kıyafetlere kadar her şey akıllı olmaya başladı. Bir zamanlar sadece akıllı fırın ve çamaşır makineleri insanları şaşırtırken, şimdi bütün ev aletleri akıllı oldu. Bu durum, sokaklarda ve diğer alanlarda da aynı.

Dünya şehirleri en akıllı şehir olmak için neredeyse yarışa girdi. Bu yarışta akıllı şehit olmayı başaran ilk şehir ise belli oldu. İspanya'nın Santander kenti akıllı şehir olmayı başardı. Şehirde sokak lambaları dolunay olduğu zaman daha az ışık veriyor, parklar toprağın nemine göre sulanıyor, çöp konteynırları ise dolduklarında alarm vererek uyarıyorlar.

1368155059_santander04.jpg

Santander,  aslında İspanya'nın kuzeyinde küçük bir sahil kenti olarak duruyordu.  Belki de hiç bilinmeyen bu şehir Avrupa'nın en "akıllı kent"i olarak meşhur oldu.

Avrupa Birliği'nin desteklediği 200 bin nüfuslu kent Santander, 9 milyon avroluk bir bütçeyle "akıllı şehir" olmayı başardı. Kent merkezinde 6 kilometrekarelik bir alanda bulunan 12 bin adet algılayıcı sayesinde aydınlık, sıcaklık, nem oranı, insan ve araç hareketleri, toplu taşıma araçlarının hız, mesafe ve konum bilgileri ile bu araçların bulundukları bölgedeki hava kirliliğinin seviyesi ve bunun gibi diğer şeyler ölçülüp kaydediliyor.

1368155076_santander.jpg

Şehrin ışıklandırılması, çöplerin toplanması gibi işlemler otomatik olarak merkeze gönderilen verilere göre düzenleniyor.

Şehir sakinleri, akıllı telefonlarında kullandıkları uygulama ile otobüs saatlerini ve tarihi binaların yapı hikayesi hakkında bilgi edinebiliyorlar. Bunların yanısıra yanlış yere park edilmiş araçlar ya da onarıma ihtiyacı bulunan kaldırımlar ve kazalar yine akıllı telefonlardaki uygulama aracılığıyla yetkililere bildirilebiliyor. Kaza gibi durumlarda en yakın polis ve ambulans da otomatik olarak bölgeye yönlendiriliyor.

1368155093_seafront.jpg

Bakalım Türkiye'de de böyle bir şehir görebilecek miyiz?

Yorumlar
Misafir
Droid, Bugun burada bu tur yorumlari yapabiliyorsan bunu oncelikle bu hukumete borclusun. Ha yok bana boylesi lazim degil, oncekiler ne guzel bankalari hortumluyorlardi, 1 gecede enflasyon sayesinde cebimdeki paralar yaridan fazla deger kaybediyordu, heryerde her sorunu dile getiremiyordun, yani saymakla bitmez. Eger o gunleri ozlediysen bence kendine yeni bir ulke bak simdiden, cunku turkiye o kotu gunlere artik bir daha geri donmemecesine arkada birakti. Demekki Stokholm sendromu dedikleri bu olsa gerek. Insanin celladindan bir turlu vazgecememesi yani...
Cevapla
Misafir
Droid bu ulke elden gitmiyor ama gorunuse bakilirsa sizin gibilerin cikarlari elden gidiyor olsa gerek...
Cevapla
nuri
droid benden sana +1 ;)
Cevapla
matrix
çokta öyle uber bir olay yokmus milletin akıllı telefonla yaptını turkiyede bizde yapıyoruz
Cevapla
droid
hep zoruma gidiyor sag.bu ulke elden gidecegine birakta zoruma gitsin.:))
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.