İşte dünyanın en gerçekçi insansı robotu! İnsandan farkı yok

Çinli bilişim şirketi Xiaomi, ilk insansı robot CyberOne’u görücüye çıkardı. Yapay Zeka ile donatılan robot 45 insan duygusunu algılayabiliyor.

İşte dünyanın en gerçekçi insansı robotu! İnsandan farkı yok

Çin’in dünyaca ünlü bilişim şirketi Xiaomi’nin ilk insansı robotu CyberOne, Pekin’de düzenlenen lansmanla kamuoyunun karşısına çıktı. Xiaomi, gelişmiş kol ve bacaklarla donatılan CyberOne’ın 45 insan duygusunu algılayabildiği ileri sürüldü. Şirket, geçen yıl dört ayaklı robot köpek Cyberdog’u görücüye çıkarmıştı. CyberOne’ın en büyük rakibi ise Tesla’nın yakın bir zamanda piyasaya sunacağı robotu Optimus.

İnsan gibi algılama yeteneği var

Xiaomi’nin Cyber serisinin en yeni üyesi olan CyberOne, gelişmiş kol ve bacaklar ile donatılmış. Robot, 300 Nm’ye kadar maksimum Torka ulaşıyor. CyberOne’un insan duygularını algılama yeteneği, gelişmiş görme yetenekleri ve bir dizi diğer gelişmiş teknolojinin yanı sıra gerçek dünyanın sanal dünyada üç boyutlu olarak oluşmasına olanak tanıyan özelliği de mevcut.

Fiyatı 89 bin dolar

CyberOne, 177 cm boyunda, 52 kg ağırlığında ve 168 cm kol açıklığına sahip. Robot, 21 dereceye kadar hareket serbestliğini destekliyor ve her bir serbestlik derecesi için 0,5 ms’lik gerçek zamanlı yanıt hızına ulaşıyor. Şirkete göre bu da insan hareketlerini tam olarak simüle etmesine imkan sağlıyor. CyberOne, alanı 3 boyutlu olarak algılamasının yanı sıra, bireyleri, jestleri ve ifadeleri tanımasına izin veren bir Yapay Zeka etkileşim algoritması ile donatılmış. Robot, 85 tür çevresel sesi ve 45 insan duygusunu algılayabiliyor. CyberOne’ın mutluluğu algılayabileceği ve hatta kullanıcıyı üzüntü anlarında da teselli ettiği iddia ediliyor. İnsansı Robotun fiyatının muhtemelen 89 bin dolardan başlayacağı belirtildi.