Kapıları kapatın
Bir odada uzun zaman geçirecekseniz ya da gece yatacağınız zaman bulunduğunuz odanın kapısını kapalı tutun. Böylece içerideki ısıyı daha çok muhafaza edebilirsiniz. Özellikle kalabalıksanız, vücut ısısı bir odanın sıcaklığını kolayca arttırabilir.

Şarj aletlerini fişten çekin
Telefon, tablet gibi aletlerin şarj cihazlarını fişte bırakıp ihtiyacınız olduğu an kullanmak çok cazip olmasına rağmen, kullanılmadığı zamanlarda bile bu şarj aletlerinin elektrik harcamaya devam ettiğini unutmayın. İşiniz bittiğinde cihazı fişten çekmeyi unutmayın. Günde sadece 3-4 saniyenizi alacak bu alışkanlığı günlük hayatınızın bir parçası haline getirmeyi ihmal etmeyin.

Çamaşır yıkama alışkanlığınızı değiştirin
Çok sıcak suyla yıkamak zaten renkliler için hiç iyi değil. Makinede daha az sıcak su kullanıp farklı bir program seçerek çamaşır yıkarken tonla tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca makinenizi çok doldurmamaya özen gösterin. Aşırı yüklenmiş bir çamaşır veya kurutma makinesi size kötü kokulu ve iyi yıkanmamış çamaşırlar olarak geri döner.

Elektrikli aletleri fişten çekin
Bilgisayarı yatarken kapatmak dünyanın sonu değil. Bilgisayar, televizyon, modem gibi elektrikli aletlerin hepsini tek bir güç kaynağına bağlarsanız yatarken tek düğmeye basıp yatabilirsiniz. Yine de tek kaynağa aşırı yükleme yapmamaya dikkat edin ki bambaşka sorunlarla başınız ağrımasın.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.