Bu fotoğrafta uzayda çekilen ilk selfie’yi görüyoruz. Gemini 12 görevini yerine getiren Buzz Aldrin bu fotoğrafı Kasım 1966’da çekmiş.

Bloomsbury Auction’da fotoğraflardan sorumlu olan Sarah Wheeler konuyla ilgili; "Tüm bu fotoğrafların Nasa’nın fotoğraf arşivi internette yayınlanmadan önce kimse tarafından görülmemiş olması inanılmaz.” dedi.
1966 yılında Buzz Aldrin tarafından uzay taşıtı dışı etkinliği sırasında çekilen bu fotoğraf hakkında Nasa astronotlarından James Lovell: “Buzz Aldrin’nin uzay taşıtı dışı etkinlikleri gerçekleştirme amacı uzayda gayet iyi çalışılabildiğini göstermekti. Ne yaptığınızdan eminseniz ve yavaşça hareket ederseniz yer çekiminin olmayışını lehinize çevirebilirsiniz.” dedi.

Ay’a yapılan ilk yakın çekimler fotoğrafta dört bölümde gösterilmiş. Nasa astronotlarının yaptığı sunumlar dolayısıyla bir araya getirilen kareler tam 46,000 TL karşılığında satılacak. Serinin ilk başarılı uçuşu Ranger VII’di. 31 Temmuz 1964’de ise geniş açı ile son görüntü alındı. 17 dakikalık uçuş sırasında çekilen fotoğraflar Kaliforniya’ya radyo sinyalleri şeklinde gönderildi.

Yıllarca bir efsane şeklinde yayılan Neil Armstrong’un 20 Temmuz 1969’da çekilen meşhur uzay fotoğraflarına bir yenisi eklendi. Görseldeki astronot Buzz Aldrin ancak detaylara odaklanmakta fayda var. Buzz Aldrin’in altın kaplama başlığından Neil Armstrong ‘u ve ay kapsülünün yansımasını görebilirsiniz. Nasa’nın arşivinden çıkan bu bilinmeyen fotoğraf herkesi çok sevindirdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.