Güncel

İşte İstanbul'un ilk renkli görüntüleri!

İstanbulu'un renkli olarak ilk görüntüleri haberimizde!

İşte İstanbul'un ilk renkli görüntüleri!

Gün geçtikçe geçmişin gizemi çözülmeye başlıyor. Teknoloji geliştikçe eski görüntüler daha net olarak karşımıza çıkıyor. Sonraki sayfalarımızda inceleyeceğiniz fotoğrafların 1895 yılında çekilip renklendirilmiş İstanbul'un bilinen ilk renkli fotoğrafları olduğu tahmin ediliyor.

İstanbul Asya ve Avrupa'nın buluşma noktası olarak yüzyıllar boyu sanatçıların, özellikle de ressamların en ilgi çekici mekan oldu. Ünlü Osmanlı imparatorluğu zamanında yaşamı yerinde görmek için birçok gezgin bu şehri ziyaret ederek seyahatnameler yayınlardı.

Detroit Publishing Company (DPC) adlı Amerikan şirketi, bu gizemli şehrin görüntülerini posta kartlarında kullanmaya karar verdi. 1890'ların sonunda William A. Livingstone Jr ve Edwin H. Husher tarafından kurulan şirket, ABD dışında ilk fotoğraf çekimi için fotoğrafçılarını İstanbul'a gönderdi.

Osmanlı'nın başkentliğini yapan şehir İstanbul’da ABD'liler 28 siyah beyaz fotoğraf çekti. Daha sonra bu siyah beyaz negatifler, Detroit Publishing Company'nin patentine sahip olduğu Photochrom teknolojisiyle renklendirildi. İstanbul'un bilinen ilk renkli fotoğrafları bu şekilde ortaya çıkmış oldu.

Fotoğraflar daha sonrar şirket tarafından piyasaya sürülen kartpostallarda kullanıldı. 1930'larda batan DPC'nin 25 bin fotoğraftan oluşan arşivi Amerikan Kongre Kütüphanesi'ne aktarıldı. Turk Avenue sitesi de bu fotoğrafları ortaya çıkardı.

Fotoğraflarda Eyüp, Haliç, Eminönü, Rumeli Hisarı, Yeni Camii, Valide Sultan Camii, Topkapı, Üsküdar'da çekilmiş manzara ve yaşamdan enstantaneler gibi kareler yer alıyor.

Sonraki sayfalarda bu fotoğrafları inceleyebilirsiniz.


Yorumlar
Misafir
o resimlerin altında costantinepolis saçmalığı yazmakta.
Cevapla
Misafir
eskiden daha bi guzelmis istanbul
Cevapla
Misafir
1890larda fotograf renklendirme imkani yok. cok daha sonra renklendirme islemi yapilmis.
Cevapla
Misafir
sana dün bir tepeden baktım aziz istanbul
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.