Güncel

İşte Merkez Bankası’nın yıl sonu dolar tahmini!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Ağustos ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'nin sonuçlarını duyurdu. İşte detaylar!

İşte Merkez Bankası’nın yıl sonu dolar tahmini!

Ülkemizdeki ekonomik veriler içerisinde en çok dikkat çeken nokta hiç şüphesiz ki kur. Maliyet enflasyonunun ortaya çıkmasındaki başlıca sebep ise kurun sürekli olarak yükselmesi. Dolar ve euro TL karşısında güçlenince, iğneden ipliğe her şeye zam yapıldığını görmek zor değil. Hal böyle olunca da hem vatandaşlar, hem de dolarla işi olan birçok yatırımcı, döviz kurunu yakından takip ediyor. Bu noktada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın atacağı adımlar ise kritik öneme sahip.

İşte Merkez Bankası’nın yıl sonu dolar tahmini!

İşte böyle bir ortamda Merkez Bankası, Ağustos ayına ait Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarını paylaştı. Buna göre beklentilerde önemli değişimler söz konusu. Yapılan açıklamada, katılımcıların yıl sonu TÜFE beklentisinin yüzde 69,94’ten yüzde 70,60’a çıktığı vurgulandı. Büyüme beklentilerine yönelik de önemli detayların paylaşıldığı açıklamada, GSYH 2022 yılı büyüme beklentisinin 3,6’dan 3,7’ye yükseldiği ifade edildi.

Ayrıca Merkez Bankası, anket katılımcılarının yıl sonu dolar beklentilerine de yer verdi. Buna göre tahminler yıl sonunda dolar/TL’nin 19,65 TL seviyesini göreceğini bizlere söylüyor. Bir önceki anket döneminde yapılan tahmin ise 18,99 TL idi. Güncel koşulları dikkate alacak olursak doların 17,94 TL, dolaylarında olduğunu söyleyebiliriz. Euro ise 18,41 TL seviyesini test ediyor.

Yorumlar
Ali
Ülkemizde dolar hiç düşmedi 5 ileri 1 geri gider dolar.Keşke artmasa
Cevapla
Edıg
Enşallah
Cevapla
Aziz Hamid
Dolar Eylul sonrasi duşuşe geçecek...15 leri gorecek.. Aralikta dusus hizlanacak... 10.5255 te yili tamamlayacak.. Tramp dalgasi olarak adlandirilacak.. Biden 2023 u goremeyecek... kapi§h
Cevapla
Sergiy
Ne kullandın ?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.