İşte oluşturucularından Ferrari F40'ın hikayesi - Page 1

“F40'ınkine benzer bir sunum hiç yaşamadım. Araba açıldığında, odadan bir vızıltı geçti, ardından gürleyen bir alkış geldi. Enzo Ferrari'nin yakın arkadaşları dışında kimse onu görmemişti. Gerçekten de şirket, o arabanın gelişimini ve test edilmesini alışılmadık bir gizlilik içinde gizlemişti. Ve böyle bir üslup sıçramasındaki sürpriz neredeyse şok oldu.”


Bunlar, 1980'lerde Ferrari'nin özel projelerinden sorumlu olan ve çığır açan F40'ın yaratıcılarından biri olan Ermanno Bonfiglioli'nin 21 Temmuz 1987'de gününün nasıl geçtiğinden bahsettiği sözler.

İşte oluşturucularından Ferrari F40'ın hikayesi - Page 2

Şimdiye kadar, F40 ile ilgili göze çarpan gerçekleri öğreneceksiniz. Bu, 288'in bir evrimi, Bay Enzo Ferrari'nin onayladığı son araba, Gordon Murray beğenmedi ama Nigel Mansell beğendi.


Bir süre önce Ferrari, dünyanın en unutulmaz arabalarından birini geliştirip piyasaya sürmenin nasıl bir his olduğunu hatırlamak için, oluşumunda etkili olan üç adamla bir araya geldi.

İşte oluşturucularından Ferrari F40'ın hikayesi - Page 3

Bonfiglioli'ye göre çok kısa geldi.


"Zaman çerçevesi alışılmadıktı" diyor. "13 aylık çok kısa bir yay içinde, şasi ve üstyapı hızla ve aktarma organlarıyla aynı hızda ilerliyor."

İşte oluşturucularından Ferrari F40'ın hikayesi - Page 4

Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse, yeni bir araba yaratmak genellikle yıllar alan bir süreçtir. Alfa'nın yeni Giulia için iki buçuk yıllık geliştirme programının ne kadar kaş kaldırdığını bir düşünün. Şimdi Bonfiglioli'nin ekibinin Ferrari F40'ı sadece 13 ayda tasarladığını, test ettiğini ve ürettiğini düşünün.


En başından beri, F40 yol için bir yarış arabası olarak inşa edildi. Evet, eski ve yorgun bir mecaz ama aslında bu durum için boru biçimli çelik uzay çerçeve şasisi, birleştirilmiş kevlar panelleri ve karbon fiber kapıları, motor kaputu ve bagaj kapağı ile...

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.