İşte size 2013 model internet! - Page 1

3: Mary Meeker - İnternet 2013


Artışın en net görülebildiği yer, servis sağlayıcılarla sözleşme yaparak akıllı telefon edinen kullanıcılara dair istatistikler. Çünkü mobil internet kullanımının büyük kısmını bu kullanıcılar oluşturuyor: yüzde 17. Çin ve ABD'de bu oran geçen yıla göre yarı yarıya arttı. Bu ülkeleri Japonya, Brezilya ve Hindistan izledi.

İşte size 2013 model internet! - Page 2

4: Mary Meeker - İnternet 2013


iPod ve benzeri mobil müzik araçları müzik endüstrisi üzerinde, 1980'lerde Walkman ve sayısız kez kopya edilebilen ses kasetlerinin yarattığına benzer bir etki yarattı. Ama yeni telefonların etkisi daha da büyük oldu. Cep telefonları "akıllandıkça" daha fazla işlevi yerine getirmeye, diğer cihazların, örneğin fotoğraf makinelerinin işlevlerini yerine getirmeye başladılar.

İşte size 2013 model internet! - Page 3

5: Mary Meeker - İnternet 2013


Ancak kullanımdaki telefonların çoğu akıllı telefon değil. Nokia'nın Asha gibi modelleri bu durumu değiştirebilir. Bütçe dostu giriş seviyesi modellerin sayısı artıyor ve internet servis sağlayıcıları gelişmelerin farkına varıyor. Meeker, bu nedenlerden dolayı akıllı telefon piyasasının gelişmeye devam edeceğini söylüyor.

İşte size 2013 model internet! - Page 4

6: Mary Meeker - İnternet 2013


Hindistan'da internete girmek için mobil cihaz kullananların sayısı masa üstü ya da diz üstü bilgisayar kullananlardan fazla. Bu durum, modası geçmiş bir altyapıya sahip olmanın bazı avantajları olabileceğini gösteriyor. Hindistan'da kullanıcılar eski cihazları modernize etmek yerine, deyim yerindeyse, müzeye kaldırmışlar. Bu ülkede ya mobil cihazla internete giriliyor ya da hiç girilmiyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.