Bombaları akıllı hale getiren Hassas Güdüm Kiti de (HGK), Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) önemli taktik üstünlüğü kazandıran bir başka yerli ürün. Dünyada sadece 4 ülkenin üretebildiği HGK'lar ile uçaklar, hedefi 25 kilometre uzaktan noktasal olarak vurabiliyor. HGK'lar TÜBİTAK mühendislerinin 5 yıllık çalışmaları sonucu ortaya çıktı.

Gelişmiş silah sistemlerinin en kritik bileşenlerinden biri olan ısıl pil teknolojisi TÜBİTAK tarafından tamamen yurt içi kaynaklar kullanılarak geliştirildi. Isıl piller, uzun raf ömrü, bakım gerektirmeme, kısa sürelerde yüksek enerji sağlama, zorlu çevresel koşullara dayanıklılık ve diğer avantajlı özellikleri ile güdüm kitleri, füzeler, tapalar, akustik karıştırıcı/aldatıcılar gibi sistemlerde temel güç kaynağı olarak yaygın şekilde kullanılıyor. Türkiye, dünyada çok az ülkenin sahip olduğu bu teknoloji ile dışa bağımlılıktan da kurtulmuş durumda bulunuyor. TÜBİTAK, şu ana kadar farklı teknik özelliklere sahip 10 çeşit ısıl pilin üretimini gerçekleştirdi, ürünler uluslararası askeri standartlara uygun olarak kalifiye edildi.

TÜBİTAK'ın yerli imkanlarla geliştirdiği ve ürettiği ilk yerli gözlem uydusu RASAT, 2011 yılının Ağustos ayından bu yana uzayda görüntü alıyor. RASAT tarafından dünyanın dört bir tarafında çekilen görüntüler, TÜBİTAK yer istasyonundan başarıyla indiriliyor.

RASAT'ın ardından bir diğer milli uydu GÖKTÜRK-2 de uzaya fırlatıldıktan sonra görüntüler geçmeşe başladı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.