Güncel

İşte Türkiye'nin ilk insansı robotu Akıncı-2

Akınsoft Türkiye'nin ilk insansı robotu Akıncı-2'yi tanıttı.

İşte Türkiye'nin ilk insansı robotu Akıncı-2

Akınsoft yazılım firması robotik Teknolojiler alanında yapay zeka ve insansı robotlar üzerinde çalışmalar yapıyordu. Şirket kuruluşunun 18. yılında "Akıncı-2" ismini verdiği Türkiye'nin ilk insansı robotunu tanıttı.

Türkiye'de teknolojinin elçiliğini üstlenen, gerek yazılım gerekse Robotik Teknolojiler konusunda Dünya'da yerini sağlamlaştıran ve ülkemizin adını altın harflerle yazdıran AKINSOFT, üretmeye, inovasyona ve son teknoloji ile çalışmalarına devam ediyor.

1365871153_akinci-2.pngBilindiği üzere; Türkiye'nin ticari anlamda ilk insansı robotu olan AKINCI-1; sorulan sorulara cevap verebiliyor, matematiksel işlemleri kolayca yapabiliyor, görüntü takibi yapıp, verilen komutları yerine getirebiliyordu. Bunların haricinde insan kas sistemini ve hareketlerini birebir taklit etme yeteneğine de sahip durumda idi. Türkiye'de üretilmiş ilk ticari insansı mobil robot olan AKINCI-2 ise; AKINCI-1'in gerçekleştirdiği özelliklerin yanı sıra, ayakları üzerinde durabiliyor, yürüyebiliyor, odaklama yaparak birden fazla nesneyi tanımlayabiliyor, dışarıdan aldığı fiziksel etkilere karşı dengesini koruyabiliyor, bulunduğu ortamı 3 boyutlu olarak algılayabiliyor, yakınında bulunan kişilere doğru odaklanabiliyor, ellerini kullanarak cisimleri tutup kavrayabiliyor, kendisinden araştırması istenen şeyleri interneti kullanarak ansiklopedik veri bankalarından tarayabiliyor ve anlatabiliyor,  ses işleme ve kablosuz ağ aracılığıyla kontrol edilebiliyor ve durumu izlenebiliyor. 65 kilogram ve 1.60 boyunda olan AKINCI-2, gövde üzerinde 26, ellerde 20 eklem olmak üzere toplamda 46 eklemden oluşan insansı bir yapıya sahip. Herhangi bir desteğe bağlı olmadan ayaklarının üzerinde durabilen AKINCI-2, AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı Bilgisayar Yüksek Mühendisi Özgür AKIN'ın vermiş olduğu komutları harfiyen yerine getirmekte ve enerjisini üzerinde bulunan lityum-polimer bataryalardan almaktadır.

1365871178_02.jpg

Bu özellikleri sayesinde her sektörde kullanılması amaçlanan AKINCI-2'nin, 2015 yılından sonra her işletmede yerini alması hedefleniyor.

1365871958_10.jpg

Attığı her adımda gelecek nesillerin, teknoloji ile daha rahat büyümesini hedefleyen, geleceği önceden görüp, bu doğrultuda çalışmalarını yürüten AKINSOFT, bundan önce yaptığı gibi bundan sonra da teknoloji alanında en iyi şekilde çalışmaya ve üretmeye devam edecektir.

Yorumlar
feto25
Bu kardeşimiz Özgür bey bundan yaklaşık 17-18 sene önce Konyada bilgisayarcı ların olduğu Yapıcı iş merkezinde herkes oyun cd bilgisayar parçası satarken kendisi yazılım işine girdi. Bu yüzden çevresindeki bazı akıllı? arkadaşlar da kendisiyle dalga geçtiler. Ama çalıştı başardı. Kendisini tebrik ediyorum.
Cevapla
ali
Genelden böyle haberleri okurken çok korkuyorum.nezaman birşey bulsak,muhendislerimiz kaza gecirip hayatlarini kaybediyor.umarim bu beyinleride kaybetmeyiz.
Cevapla
Tebrikler
Teşekkürler bu gayretlerinizden ve çalışmalarınızdan dolayi, Yüce Allah basarilarinizin devamını getirsin...
Cevapla
guneyli
Bu başarıları, Japonya haricinde ülkemizde görmek gurur verici. Teşekkürler
Cevapla
MUSTER
Taklit olmasın, belki bir noktaya kadar o da lazım ancak artık kendi çizgimiz daha belirgin olmalı...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.