BeOS (1991)
BeOS, büyük umutlarla tasarlanmış bir işletim sistemiydi. Tam bir çoklu ortam çılgınlığının yaşandığı 90'lı yılların başında geliştirilen sistemin geleceğini belirleyen olay 1995'de yaşandı: Can havliyle yeni bir işletim sistemi aramakta olan Apple BeOS için 125 milyon dolar teklif etti. Ancak firma 200 milyondan aşağısını kabul etmeyeceğini açıkladı. Bunun üzerine Apple NEXTStep'i satın aldı ve Steve Jobs eski firmasına geri döndü. Daha sonra neler olduğunu zaten biliyorsunuz.

Zeta (2004)
BeOS temelli bir işletim sistemi olan Zeta, virüslerden hiç etkilenmediği iddiasıyla piyasaya sürülmüştü. Yıllar geçtikçe firmanın ne kadar haklı olduğu anlaşıldı: Kimselerin kullanmadığı sistem için virüs yazan da yok!

Darwin (2000)
Apple, NEXTStep'i satın aldığı gibi hemen yeni işletim sistemi Mac OS X üzerinde çalışmaya başlamıştı. Ancak sistemin ne zaman hazır olacağı bilinmediğinden firma 2000 yılında Darwin'i kullanıma sundu. 1997 yılında geliştirilmiş olan Rhapsody'i temel alan sistem bugün bile belirli bir hayran kitlesine sahip.

BSD (1977)
Kimilerine göre BSD bir Unix türevinden ibaret; Başkalarına göreyse açık kaynak kodlu işletim sistemlerinin taçsız kralı. Şu an FreeBSD adı altında güncellenmeye devam eden sistemin 9.1 sürümü 2012 sonlarında kullanıma sunuldu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.