İşte uzaya gidecek 3 Türk turist - Page 1

Geliştirilen mekikle ileride kıtalar arası seyahat dakikalara düşecek. Deneme uçuşlarının 2014 ve bu yıl yapılması planlanıyordu ancak uzay turizmi alanında çalışan bir başka firma olan Virgin Galactic'in mekiğinin infilak etmesi bizim mekiğimizin çalışmalarını etkiledi. Benzeri bir sonuçla karşılaşılmaması için güvenlik konusunda biraz daha fazla çalışma yapıldı. Bu nedenle ilk seyahat 2 yıl kadar gecikti.

İşte uzaya gidecek 3 Türk turist - Page 2

VIP Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ceylan Pirinçcioğlu, gelecek yıldan itibaren "X-Cor Lynx Uzay Mekiği"nin deneme uçuşlarına başlayacağını, 2017'den itibaren de uzay turistlerini kabul edeceğini bildirdi.

İşte uzaya gidecek 3 Türk turist - Page 3

Bu seyahat için aralarında dünyaca ünlü sanatçıların ve bilim adamlarının da bulunduğu 300 kişinin başvurduğunu ifade eden Pirinçcioğlu, Türkiye'den başvurulara ilişkin şu bilgileri verdi:

"Türkiye'den ise iş kadını Ahu Aysal, Timur Özkan ve bir firmanın kampanyayla belirlediği Ercan Kaygısız kesin kayıt yaptırdı. Kayıt yaptıranlar arasındaki mekiğe biniş sıralaması kurayla belirlenecek. Daha önce Rusların mekiğine binenler, stratosferi geçemediği için astronot unvanını elde edememişti. Bizim seyahatimize katılanlar ise mekiğimiz stratosferi geçtiği için astronot unvanını elde edecek. Dolayısıyla astronot unvanını elde edecek ilk Türk de bu kurayla belirlenecek. Yıl sonuna kadar 100 bin dolar karşılığında rezervasyon kabul ediliyor. Gelecek yıldan itibaren ise bu rakam yüzde 50 artarak 150 bin dolara çıkacak. Bu seyahate öncülük etmek isteyenlerin gelecek yıldan önce kayıt yaptırarak bu fırsattan yararlanmalarını istiyoruz."

İşte uzaya gidecek 3 Türk turist - Page 4

Ceylan Pirinçcioğlu, ilk uzay turisti ABD'li Dennis Tito'nun, bu yolculuk için 20 milyon dolar ödediğini, buna karşılık SCX firmasının bu deneyimi 100 bin dolar karşılığında meraklılara sunduğunu dile getirdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.