Liseli öğrenciler, tüketilebilen ambalaj geliştirdi. Sebze ve meyvelerin bir ay boyunca doğallığını korumasını sağlayan ambalaj, yiyeceklerle birlikte de tüketilebiliyor.
İlginç buluş, TÜBİTAK yarışmasında, Rize'den katılan öğrencilere ait.

Adı "Yeni Nesil Yenilenebilir Ambalaj" olan proje, TÜBİTAK tarafından Ortaöğretim Okulları arasında düzenlenen yarışmada dereceye girmeye çalışacak.

İlginç buluş, TÜBİTAK yarışmasında, Rize'den katılan öğrencilere ait.

Yarışmaya Rize adına katılan Şahika Kopuzlar Lisesi öğrencilerine ait olan söz konusu projeyi geliştiren öğrencilerden biri, "Protein filmleri keşfettik. Katılaşıp damacana haline gelemeyeceğini fark ettik. Ardından temel gıda ambalajlarından da aynı problemin olduğunu fark ettik ve protein filmini ambalaj olarak kullanmayı denedik" diye konuştu.

Projenin en önemli özelliği, adından da anlaşıldığı gibi, "tüketilebilir" olması...

Projeyi geliştiren öğrencilerden biri, "Bu yeni nesil ambalaj tamamen doğal maddelerden meydana geldiği için, doğada bir iki gün içinde çözülebilir. Gıdayla birlikte tüketibilir, hatta tüketildiğinde insan vücudunun alması gereken protein miktarının da bir miktarını karşılamış olur" dedi.

İlginç proje yarışmanın da en iddialı adaylarından.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.