İşteTürkiye'nin e-ticaret karnesi - Page 1

Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde, her gün bir önceki günden daha çok müşteri girdi e-ticaret mağazalarının kapısından. Önce "fırsat yakalamak"tı amaç, sonra hepten alışkanlık haline geldi "oturduğun yerden alışveriş yapmak". Yıl 2013, peki Türkiye e-ticarette nerede? En sık rastlanan tüketici davranışları neler, hangi şehirler sanal alışveriş bağımlısı ve en çok neler satılıyor? Konunun uzmanlarıyla konuştuk. İlk olarak sözü Elektronik Ticaret Siteleri ve İşletmecileri Derneği (ETİCAD) Yöneticisi Merter Özdemir'e verdik. Özdemir, internette en çok ucuz ürünlerin satıldığını söylüyor. Moda olan tüketim biçiminin ise "fırsatı yakalamak" olduğunu belirtiyor.

İşteTürkiye'nin e-ticaret karnesi - Page 2

Ancak Özdemir tam da bu noktada tüketiciyi uyarmak gerektiğini düşünüyor. "Fiyat-değer uygunsuzluğunun had safhada olduğu firmaları alışveriş yapmadan önce bir kez daha incelemek gerek.

İşteTürkiye'nin e-ticaret karnesi - Page 3

Örneğin bilinirliği olan bir akıllı telefonun piyasa fiyatı bin TL ise, siz bu telefonu internette 300 TL'ye göremezsiniz. Eğer gördüyseniz bunu fırsat değil, 'dikkat' olarak algılamalısınız" diyor.

İşteTürkiye'nin e-ticaret karnesi - Page 4

>> Türkiye'de e-ticaret cirosu 20 milyon dolar.
>> Sadece bir büyük alışveriş sitesinin günlük satışı 25 bin paket civarında.
>> Türkiye'de internetten alışveriş yapan insan sayısı 6 milyon.
>> 2012 yılında kayıtlara internet üzerinden toplam 162 milyon adet satış işlemi geçti. 2011 yılındaysa bu rakam 125 milyon civarındaydı. Bu, yüzde 35'lik bir büyüme anlamına geliyor.
>> Satış işlemi başına düşen ortalama tutar 2011 yılı için 164 lira iken, 2012 yılında bu 174 liralık bir ortalamaya yükseldi.
>> Tüketicinin yüzde 55'i kadın, geri kalanı erkek.
>> En çok giyim, tekstil ve hediyelik eşya satışı yapılıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.