Güncel

İtalya'dan Facebook'a 10 milyon euro ceza

İtalya rekabet Kurulu, kullanıcıların kişisel bilgilerini ticari amaçla yasa dışı kullandığı gerekçesiyle Facebook'a 10 milyon euro para cezası verdi.

İtalya'dan Facebook'a 10 milyon euro ceza

Son günlerde sosyal ağların ve teknoloji şirketlerinin ülkeler tarafından cezalandırılması gündeme gelmeye başladı. Geçtiğimiz aylarda İtalya'da Apple ve Samsung'a 15 milyon euro ceza verilmesinin ardından şimdi yine İtalya'da Facebook'a 10 milyon euro ceza kesildi.

İtalya'dan Facebook'a 10 milyon euro ceza

İtalya Rekabet Kurulundan yapılan yazılı açıklamada, kullanıcıların kişisel bilgilerini ticari amaçla yasa dışı kullandığı gerekçesiyle Facebook'a 10 milyon euro para cezası verildiği belirtildi. Facebook'un tüketici yasasının 21. ve 22. maddelerini ihlal ettiği, kullanıcıları hemen haberdar etmeden ticari amaçlı kullandığı açıklandı. Rekabet Kurulunun Facebook'un kullanıcılarının bilgilerine karşı dışarından siber bir saldırı olduğunda otomatik uyarı sisteminin bulunmadığını da ortaya çıkardığı kaydedildi.

Facebook konuyla ilgili bir açıklama yapmazken benzer bir davanın Fransa'da da Apple için açıldığını ve henüz karara bağlanmadığını da belirtelim.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.