İzlemeniz gereken 10 video oyunu uyarlaması! - Page 1

Bir oyunun yer aldığı evreni beyaz perdeye aktarma konusu çok zorlayıcı olabilir. Yıllarca emek harcanarak senaryosu hazırlanan video oyunları, her ne kadar büyük bütçeler sağlansa da filmde başarılı görülemeyebilir.


Ancak eğer sıkı bir oyun tutkunuysanız, içinden çıkamadığınız o oyun evrenlerini beyaz perdede gördüğünüzde gözleriniz parlayacaktır. Video oyunu olarak başlayan ve bilgisayar oyununa evrilen birçok yapım, yönetmenlerin ve yapımcıların göz bebeği oldu.


Yeni baştan bir hikaye yaratmak her zaman zor olmuştur. Ancak var olan ve zaten büyük bir hayran kitlesi olan bir hikayeyi uyarlamak için aynı şey geçerli değil. Ama unutulan bir şey var ki, oyunları uyarlamak en az kitapları uyarlamak kadar ayrıntılı bir senaryo ve görsellik gerektirir.


Listemizdeki filmlerin bunu başarıp başaramadığına göz atalım...

İzlemeniz gereken 10 video oyunu uyarlaması! - Page 2

Final Fantasy oyun serisinden uyarlanan ilk Final Fantasy filmi The Spirits Within, video oyunlarının beyaz perdeye aktarılması konusunda çığır açan yapım olmuştu. Ancak Final Fantasy filminin dönem şartlarına ve Hollywood yapımı olmasına bakıldığı zaman tutmayan bir yapım olacağı düşünülmüştü. Çünkü Hollywood oyuncuları kullanılarak filmin yükseltilmeye çalışıldığı sanılmıştı. Tahmin edilenin bir kısmı tuttu da. Gişede batan filmlerden biri oldu.

İzlemeniz gereken 10 video oyunu uyarlaması! - Page 3

1999 yılında ilk kez piyasaya sürülen Silent Hill oyunu, bir psikolojik gerilim oyunuydu. Konami tarafından geliştirilen oyundan uyarlanan film, bir anne kızın hikayesinden yola çıkar. Kız sadece rüyalarında gördüğü Silent Hill isimli yere gitmek istiyordur. Annesi onu götürdüğünde ise tuhaf olaylarla karşı karşıya kalacaklardır...

İzlemeniz gereken 10 video oyunu uyarlaması! - Page 4

Milla Jovovich'in yıllardır başrolünde yer aldığı Resident Evil, en bilindik oyun uyarlaması olabilir. 2002 yılında başlayan uyarlama seri 2020 yılında izleyicileriyle buluşması planlanan yeni filme kadar uzanıyor. Bir genetik araştırma merkezi T-virus adında bir virüs bulur. Bu virüs de öncelikle araştırma merkezinin personeli olmak üzere birçok kişi zombiye dönüşecektir. Tüm zombileri kontrol eden Red Queen'i birileri durdurmak zorundadır! Bilindiği üzere son olarak Resident Evil 2 oyunu yenilenerek bir kez daha piyasaya sunuldu. Eleştirmenler tarafından Resident Evil filmleri iyi bulunmasa da başarılı sayılabilecek bir oyun uyarlaması olarak yerini alıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.