Güncel

İzmir'de yeni bir bitki türü keşfedildi!

Dünyada sadece İzmir'de bulunan bir endemik bitki türü keşfedildi.


Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım tarafından, dünyada sadece İzmir'de bulunan bir bitki türü keşfedildi. Bu türe Eferezenesi adı verildi. Ege Üniversitesi tarafından yapılan açıklamaya göre, araştırma ve uygulama merkezi tarafından gerçekleştirilen araştırmalarda Apiaceae ailesinden Peucedanum cinsine ait bir yeni bitki keşfedildi.

Eferezenesi olarak adlandırılan bitkiye ilişkin 22 Kasım 2017 tarihinde TÜBİTAK bünyesindeki Turkish Journal of Botany Dergisinde bilimsel bir makale de yayınlandı. Makalede, görüşlerine yer verilen Doç. Dr. Hasan Yıldırım, dünyada  sadece İzmir'de yayılış gösteren bu bitki türünü, Gazi Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Duman ile birlikte bilim dünyasına tanıtıldığını belirterek, 2001 yılına kadar Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi  olarak çalışan  ve o süreçte Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve  Uygulama Merkez Müdürlüğü görevlerini üstlenen Prof. Dr. Güven Görk'ün ismine  atfen 'Peucedanum guvenianum Yıldırım ve Duman' olarak isimlendirildi. Türkçe  bilimsel ismi ise 'Eferezenesi' olarak belirlendi. ifadelerini kullandı.

1511954381_dunyaninhicbiryerindeyokizmirdekesfedildi15118565602157.jpg

Eferezenesi'nin 24 Kasım Öğretmenler Günü hediyesi olarak Prof. Dr. Güven Görk'e sunulduğunu anlatan Doç. Dr. Hasan Yıldırım, şunları kaydetti:

Gerçekleştirilen çalışmalarda 7,5 kilometrekarelik alanda yaklaşık  olarak sadece 500 birey ile yaşamını devam ettirmeye çalışan bu endemik türümüzün  nesli tehlike altındadır. 2017 yılında Gümüldür-Menderes arasında çıkan büyük  yangın bu yeni türümüzün popülasyonunun bulunduğu alanı tamamen kapsamıştır.  Türün akıbetine ilişkin son durum değerlendirmesi ancak bu yılki yağmur mevsimi  geçtikten sonra ilkbahar sonunda yapılabilecektir. Belki de henüz keşfettiğimiz  ve dünyada sadece güzel ilimiz İzmir'de yayılış gösteren endemik türümüz  Eferezenesi'ni henüz tanırken yitirmiş dahi olabiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.