Güncel

Japon GSM devi NTT DoCoMo'dan Snapdragon 810 uyarısı geldi

Japon GSM devi NTT DoCoMo Snapdragon 810'da yaşanan aşırı ısınma sorunları kabul ettiğini onaylayan afiş hazırlattı.

Japon GSM devi NTT DoCoMo'dan Snapdragon 810 uyarısı geldi

Geçen 6 ay boyunca Qualcomm'un Snapdragon 810 işlemcisi hakkında çok yazıldı ve tartışıldı. Aralık ayında duyurulan yongasetinin sözde aşırı ısınma sorunları ile ilgili ilk raporlar ortaya çıktığında bu noktadan itibaren tartışmalar tırmandı ve zaman geçtikçe hikaye daha karmaşık hale geldi.

Samsung son amiral gemisi Galaxy S6 akıllı telefonunda ilk başlarda Snapdragon 810 kullanılmasına karşı karar vermişti ancak Snapdragon 810'da ortaya çıkan ısınma sorunlarının ardırdan şirket yeni amiral gemisinde kendi Exynos işlemcisini kullandı. Öte yandan LG'de bu sorunun "teyit" edilmesinden sonra LG G4'ün işlemcisi olarak Snapdragon 808 modelini seçti.

Tabii konuda sayısız görüşler bulunuyor ve yonga setinde yapılan iyileştirmelerde işlemcinin normal çalışma sıcaklıklarında ciddi bir azalma olduğu söylenirken, diğer tarafta söz konusu işlemcide yapılan iyileştirmelere rağmen aşırı ısınma sorunun hala devam ettiği belirtiliyor.

1441566488_img20150906214740.jpg

Bugün bu iddiaların doğruluğunu ispat edercesine yeni bir bilgi geldi. Japonya'nın en büyük GSM operatörlerinden NTT DoCoMo'nun Tokyo mağazasında Snapdragon 810 ile donatılmış üç akıllı telefon için bir uyarı afişi hazırlandı.

Afişte SHARP Aquos Zeta, Fujitsu Arrows NX ve Sony Xperia Z4'ünde bulunduğu cihazlar için potansiyel müşterileri Snapdragon 810'un aşırı ısınma sorunları konusunda bilinçlendirmek ve bu sorunu önlemek için listedeki akıllı telefonlar için "Bu telefonlar aşırı ısınma eğilimindedir, veri kaybı riski vardır." ibaresi kullanıldı.

Ayrıca SD 810 ile çalışan akıllı telefonlarda yanlış giden bir durumda telefonda yapılacak işlemler konusunda kullanıcılara tavsiyelerde bulunuluyor.

Son olarak belki de Snapdragon 810 işlemci o kadar abartılacak aşırı ısınma sorunuyla karşı karşıya değildir. Belki belirli koşullar yerine getirildiği takdirde işlemci mükemmel çalışıyordur. Belki de  elverişli olmayan kötü özelliklere sahip bazı akıllı telefonlarda sıkıntı vardır kim bilir?

Bilmeceye dönen Snapdragon 810 hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.