Güncel

Japonya’nın ilk ticari jet uçağı ''Mitsubishi Regional Jet'' test uçuşunu gerçekleştirdi

Japonya’nın ilk ticari jet uçağı ''Mitsubishi Regional Jet'' canlı yayında ilk test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.


Gelişmiş sanayisinin gücüyle dünyanın en büyük üç ekonomisinden biri olan Japonya, nihayet ilk yolcu uçağının test uçuşlarını başarıyla gerçekleştirdi. MRJ olarak adlandırılan “Mitsubishi Regional Jet” yolcu uçağı ilk test uçuşu canlı olarak yayınlandı. Nagoya Havaalanı’dan başlayan test uçuşu 80 dakika sürerken, bu süre zarfında uçağın kumanda sistemleri test edildi.

Test uçuşu defalarca ertelenen Mitsubishi Regional Jet’in havacılık otoritelerinin sertifikasyon sürecine girebilmesi için 2.500 saatlik test uçuşu gerçekleştirmesi bekleniyor. Söz konusu testlerin yaklaşık 18 ayda tamamlanması bekleniyor.

İlginizi çekebilir; 

1447482136_indir-1.jpg

Mitsubishi Regional Jet siparişleri 2017'de teslim edilecek

Pratt & Whitney PW1200G motorları taşıyan MRJ’nin  kabin yüksekliği 2.03 metre, eni de 2.87 metre yüksekliğinde. Menzili 1.800km ile 3700km arasında değişen uçağın yolcu taşıma kapasitesi 76 ve 88 kişi arasında değişiyor. Kendi sınıfındaki diğer yolcu uçaklarına kıyasla %20 oranında yakıt tasarrufu sağlayan MRJ şu an için 223 kesin sipariş almış durumda. İlk teslimatları 2017 yılında gerçekleşecek uçağın fiyatı 46-47 milyon dolar seviyesinde. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.