Güncel

Jetin icadından sonra en büyük başarı

Bu motor göz kırpmasından bile 6 kat daha hızlı!

Jetin icadından sonra en büyük başarı

Havayolu taşımacılığında yaşanan önemli bir gelişme  "jetin icadından sonra en büyük başarı" olarak nitelendirildi.

İngiliz bilim adamları, Londra'dan Sidney'e 5 saatten daha kısa sürede gidebilecek yaklaşık 6500 km/saat hızına ulaşabilen bir motoru tanıttı. Sabre adı verilen ve yeni nesil yolcu jetlerinde kullanılacak olan motor sayesinde araçlar 28 bin metre yüksekliğe ulaşabilecekler.

1354298007_motor1.jpg

Avrupa Uzay Ajansı'nın da onayını alan motor testleri başarıyla tamamlandı. Bu motorun tasarımı üretim aşamasında olan uzay aracı "Skylon"da da kullanılabilecek şekilde yapıldı. Sabre jetlerin göz kırpmasından 6 kat hızlı hareket etmesini sağlayacak ve bu motorda mevcut motorlarda bulunan aşırı ısınma ve parçalanma riskleri için de özel önlem alındı. Alan Bond, bu müthiş motoru geliştiren ekibin başında bulunuyor ve tanıtım sırasında yaptığı konuşmasında "hayatının en gurur verici anını yaşadığını" söyledi. Bu yenilik hayatımızı tamamen değiştirecek diyen Bond, jetler 20. yüzyıl için ne demekse, Sabre de 21. yüzyıl için o olacak dedi.

Yorumlar
sabri
Bizim sabri reyiz saatte 10500km ile uçuyor habermi şimdi bu
Cevapla
Misafir
biz yapalım biz konuşalım. herkes konuşur da kimse hadi ben de varım yapalım demez
Cevapla
Misafir
kafirler yine teknoloji
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.