JPMorgan CEO'su: Kripto piyasası 'merkezi olmayan Ponzi şemalarından ibaret'

JPMorgan CEO'su Bitcoin ve kriptoyu 'merkezi olmayan Ponzi şemaları' olarak patlatıyor!

JPMorgan CEO'su: Kripto piyasası 'merkezi olmayan Ponzi şemalarından ibaret'

JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon, Bitcoin ( BTC ) ve kripto para birimlerine yönelik eleştirisini genişleterek onları bir 'Ponzi şeması' olarak nitelendirdi. 

JPMorgan CEO'su: Kripto piyasası 'merkezi olmayan Ponzi şemalarından ibaret'

21 Eylül'de ABD milletvekillerinin huzurunda konuşan Dimon, kişisel düzeyde, daha önce Bitcoin'i 'dolandırıcılık' olarak nitelendiren kripto para birimleri konusunda büyük bir şüpheci olduğunu belirtti.

Dimon, “Bitcoin gibi para birimi olarak adlandırdığınız kripto jetonları konusunda büyük bir şüpheciyim. Onlar merkezi olmayan Ponzi şemalarıdır” dedi. 

Ayrıca, çeşitli yargı bölgelerinin Bitcoin'i yasal bir ihale olarak kabul etmeyi düşündüğü bir dönemde, para birimi olarak tanımlanan kripto para birimleriyle de sorun yaşadı. Aynı zamanda yönetici, blok zincirinin , merkezi olmayan finansın ( DeFi ), defterlerin ve akıllı sözleşmelerin önemli bir değere sahip olduğunu vurguladı.

JPMorgan CEO'su: Kripto piyasası 'merkezi olmayan Ponzi şemalarından ibaret' - Resim : 1

JPMorgan'ın blockchain ile ilişkisi

Dimon'un Bitcoin eleştirisine rağmen, JPMorgan'ın hizmetlerine blok zinciri dahil etme konusunda aktif olarak yer aldığını belirtmekte fayda var. Örneğin, borç veren, gün içi geri alım anlaşmaları için JPM Coin adlı tokenine sahiptir. Belirteç, diğer finansal kurumların yüksek kaliteli teminatlı kısa vadeli krediler almalarını sağlar.

Yönetici ayrıca, Terra ( LUNA ) ekosistem çöküşünün ardından gelen önerilen ABD stablecoin faturası hakkındaki görüşlerini paylaştı. Dimon'a göre, stablecoin'lerde yanlış bir şey yok, ancak para piyasası fonlarına benzer şekilde düzenlenmeleri gerekiyor.

Yasa tasarısı, kuruluşların endojen olarak teminatlandırılmış stablecoin'leri ihraç etmesinin yasa dışı olacağını öne sürüyordu. 

Ayrıca, Dimon, sınır ötesi ödemeleri verimli bir şekilde kolaylaştırabileceklerine işaret ederek, çeşitli durumlarda kripto para birimleri hakkındaki görüşünü yumuşattı.