Güncel

Jquery ekibinden Jquery Mobile UI

jQuery' i bir çok web programcısı bilir


jQuery' i bir çok web programcısı bilir. jQuery ilk çıktığı günden beri kullananlardan biriyim. İlk zamanlar programcı arkadaşlarım pek sıcak bakmasada zamanla jquery geliştikçe boyun eğmek zorunda kaldılar. Şuan bir çok sitede jquery' e rastlamak mümkün.

Bilmeyenler için jQuery bir javascript kütüphanesidir. Çok daha az kod ile harikalar yaratabilirsiniz. Gerekli linkleri yazının sonunda bulabilirsiniz.

jQuery' nin gelişmesi sırasında jQuery ekibi birde jQuery UI modelini çıkardı. Bir web sitesinde olması gereken akordiyon menü, dilog kutuları, butonlar, Sürükle ve Bırak gibi normal javascript ile yapılması uzun süren eklentileri bir araya getirdiler. Şuan jQuery UI modeli yaygın olarak kullanılıyor  ve çeşitli eklentiler yapılıyor.

jQuery ekibi web siteleri üzerindeki başarısını kanıtladıktan sonra şimdi de Mobil sayfalara yöneliyor. http://jquerymobile.com adresinden ulaşabileceğiniz sayfasından, gerekli kütüphaneleri indirerek kendi mobil sayfanızı çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirisiniz.

jQuery Mobile henüz BETA aşamasında olmasına rağmen bir mobil sayfasında olması gereken bir çok şeyi barındırıyor. Özellikle tasarım açasından dokunmatik telefonlar için biçilmiş kaftan. Ülkemiz de pek yaygın olarak kullanılmasa da yavaş yavaş kendini göstermeye başladı.

1307620283_jquerymobileui.jpg

jQuery Mobile iOS, Android, BlackBerry, Bada, Windows Phone, Symbian, Palm WebOs ve MeeGo işletim sistemlerine tam destek veriyor ve böylece sizi büyük bir zahmetten kurtarıyor.

jQuery Mobile her sistemde aynı olabilmesi için, html kodlarına jQuery Mobile' ın tanıması için ek olarak özellikler ekleniyor. Bu sayede jQuery Mobile sitenizi ona göre konumlandırıyor.

jQuery Mobile kütüphanesini mutlaka deneyin. Unutmayın tıpkı jQuery gibi jQuery Mobile' da vazgeçilmez olabilir. İlerki günlerde jQuery Mobile ile ilgili örnek çalışmaları ve yardımcı kodları yayınlayacağız.

jQuery : http://jquery.com
jQuery UI : http://jqueryui.com
jQuery Mobile : http://jquerymobile.com

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.