Güncel

K-Pop dinledikleri için idam edildiler!

Kuzey Korede son on yılda K-pop videoları izlediği veya dağıttığı için en az yedi kişi idam edildi. Şok eden iddia Güney Kore'de yankı uyandırdı.

K-Pop dinledikleri için idam edildiler!

Kuzey Kore, Güney Kore'den K-pop videoları izlediği veya dağıttığı için en az yedi kişiyi halka açık olarak idam etti. Çarşamba günü yayınlanan rapor herkesi şok etti. Merkezi Seul'de bulunan Geçiş Dönemi Adaleti Çalışma Grubu, devlet onaylı halka açık infazlarda insanların öldürüldüğü ve gömüldüğü Kuzey'deki yerlerin haritasını çıkarmaya yardımcı olmak için 2015'ten bu yana 683 Kuzey Koreli sığınmacıyla görüştü. Grup, son raporunda, Bay Kim'in hükümeti altında bu tür 23 infazı belgelediğini söyledi.

Bay Kim, on yıl önce iktidara geldiğinden beri, Güney Kore'den gelen eğlence sektörünün Kuzey Korelilerin zihinlerini yozlaştırdığını söylüyor. Geçen Aralık ayında kabul edilen bir yasaya göre, Güney Kore eğlencelerini dağıtanlar ölüm cezasına çarptırılabilir. Bay Kim'in taktiği, yasaklı içeriği izlemekten veya yaymaktan suçlu bulunan kişileri alenen infaz ederek bir terör atmosferi yaratmaktı.

K-Pop dinledikleri için idam edildiler!

k-pop

Geçiş Dönemi Adaleti Çalışma Grubu, Bay Kim'in yükselişinden bu yana gerçekleşen infazlara ve bir Kuzey Kore şehri ve Çin sınırındaki önemli bir ticaret merkezi olan Hyesan'da meydana gelen infazlara odaklandı. Güney Kore'ye sığınan binlerce Kuzey Koreli, Hyesan'da yaşamış veya buradan geçmiş. 

Rapora göre, Güney Kore videolarını izlemek veya dağıtmak için yapılan yedi infazın biri hariç tümü Hyesan'da gerçekleşti. Hyesan'da altı olay 2012 ve 2014 yılları arasında meydana geldi. Vatandaşlar, üç askerin toplam dokuz kurşunuyla öldürülmeden önce yetkililerin "kınanmış toplumsal kötülük" olarak adlandırdıkları tüyler ürpertici sahneleri izlemek için seferber edildi. Raporda, “İdam edilenlerin aileleri genellikle infazı izlemeye zorlandı” dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.