Kafasız Tavuk Mike’ın hikayesinin şu şekilde olduğu söyleniyor; 10 Eylül 1945 senesinde akşam yemeği için hazırlık yapan Lloyd Olsen isimli çiftçi, eşinin ricası üstüne arka bahçelerine gidip bir tavuk getirir. 5,5 aylık Mike isimli tavuğu kesen Olsen, keserken hayvanın şah damarını ıskalar ve beyin kökünün büyük kısmıyla kulak parçasını bırakır.

Tüm bu hasara rağmen Mike’ın düzgün bir biçimde olmasa da hareket edebildiğini gören Olsen, hayvanın yemlenmek için yaptığı hareketleri de görünce, ona ömrü boyunca bakmaya karar verir. Bir göz damlası aparatını kullanarak Mike’ı besleyen sahibinin söylediğine göre, Kafasız Tavuk Mike bu şekilde 18 ay boyunca yaşar.

Bu halde yaşarken ünlenmesi neredeyse kaçınılmaz olan Kafasız Mike’ın sahibi bu şöhretten yararlanmaya karar verir ve hayvan hem şovlara katılır, hem de aralarında Time ve Life dergilerinin de olduğu sayısız basılı mecra tarafından fotoğrafları çekilir. Mike şovlarda görmek isteyenlerin 25 sent ödediği Mike o zamanlar ayda 4,500 dolar (bugünün 47.000 doları) kazandırır sahibine.

1947 senesinin Mart ayında bir turdan dönerken, sahibinin söylediğine göre ‘öksürmeye’ başlar. Olsen çiftinin ihtiyacı olan malzemeler yanında olmadığından, Mike’ı kurtaramazlar. Çiftin iddiasına göreyse Mike’ı satmışlardır; bu yüzden hayvanın şovlarına 1949 senesine kadar devam etmiş olduğu da konudaki bir başka söylentinin temelini oluşturur.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.