Güncel

Kağıt gazeteler tarihe karışacak!

İnternet kullanımının hızla artışı ve iPad veKindle satışlarındaki hızlı artışına karşın, kağıt üzerine basılan gazeteler ters orantılı olarak aynı hızda düşerek tarihe karışıyor.


Noel sürecinde bir milyon civarında iPad ve Kindle'ın hadiye olarak satın alınacağı piyasa uzmanları tarafından ön görülüyor. İngiltere'de iş hayatının durduğu Noel günü gazetelerin çıkmaması, 1912'den günümüze kadar yaşatılan bir gelenek olarak sürdürülüyor. Fakat dün ilk kez Sunday Times gazetesi geleneği bozdu ve dijital platformda gazete yayınladı. Yapılan bir araştırmaya göre geride bıraktığımız yıl içinde yazılı basın İngiltere'de yüzde 10 oranında düştüğü tespit edildi.

1325104767_ortaaa.jpg


Kağıt baskıda okuyucu kitlesini kaybeden gazeteler dijital ortamda açığı telafi etmeye çalışıyor. Bu durumun en belirgin örneğin Daily Mail'in kağıt baskısı 2 milyon satarken, gazetenin internet sitesine günde 5 milyon ziyaretçi uğruyor. Buna paralel Guardian, gazetelerin internet baskılarından elde ettikleri gelirin çok daha düşük olduğunu açıkladı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.