Güncel

Kalabalık ortamlarda aradığınızı bulan gözlük!

Google Glass'a benzer özellikler sergileyen InSight, aradığımız kişiyi rahatlıkla bulabiliyor.

Kalabalık ortamlarda aradığınızı bulan gözlük!

Mobil dünyasında telefon ve tabletlerle sağlanan gelişim büyük ilerleme gösterirken, Google’ın geçtiğimiz haziran ayında ilk defa ortaya çıkardığı teknolojik gözlük Google Glass ise mobil dünyasındaki rakiplerine kafa tutacak cinsten. İlk olarak tasarlandığında 1 kg’dan daha ağır olduğu bildirilen gözlük, o kadar ufak boyutlara indirgendi ki, günümüzde moda defilelerin de bile sergileniyor.

Gözlüğün köşesinde bulunan kamera anında fotoğraf çekimi gerçekleştirebiliyor. Üstelik bu görevi sesli komut yardımıyla da sağlayabilmekte. Yol bulma noktasında navigasyon görevi üstlenen gözlük, kamerasıyla çekilen video ve görüntüleri sosyal ortamlarda paylaşma olanağı sunuyor. Gözlüğün en önemli özelliklerinden bir tanesi ise bilmediğimiz nesnelerin ne olduğu, bilinmeyen konularda da bize yardımcı olabilmesidir.
1362810474_abfabglas.jpgDünyanın en iyi üniversitelerinden Duke Üniversitesi, Google Glass kadar olmasa da benzer yapıda çalışan bir gözlük çalışması yürütmekte. Yüz tanıma mantığı üzerine geliştirilen gözlük kalabalık ortamlara aradığımız kişiyi bulmamızı sağlıyor. Renkli ve şık bir tasarım sunan gözlük InSight olarak adlandırılıyor ve çalışma mantığı şu şekilde: Diyelim ki öğle yemeği için arkadaşınızla randevulaşıyorsunuz ve onu kalabalık bir ortamda bulmanız gerekiyor. InSight, arkadaşımıza ait fiziksel özellikleri algılayarak, benzer özellikle bir eşleşme bulduğunda size uyarıyor. Yine eklenecek portrelerle gözlük, yüz tanıma özelliği sayesinde aradığınız kişiyi kısa süre içerisinde bulmanızı sağlıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.