Güncel

Kamu Bilişim Zirvesi Antalya'da gerçekleştirildi

International Data Corporation (IDC) Türkiye, Kamu Bilişimcileri Derneği, Bilgi Güvenliği Derneği ve ISSA Türkiye iş birliğiyle Antalya Kaya Palazzo Golf Resort Otel’de Kamu Bilişim Zirvesi gerçekleşti.

Kamu Bilişim Zirvesi Antalya'da gerçekleştirildi

 International Data Corporation (IDC) Türkiye, Kamu Bilişimcileri Derneği, Bilgi Güvenliği Derneği ve ISSA Türkiye iş birliğiyle Antalya Kaya Palazzo Golf Resort Otel’de Kamu Bilişim Zirvesi gerçekleşti. 24-26 Kasım 2016 tarihleri arasında gerçekleşen 3 günlük zirveye yaklaşık 60 ayrı kurumun Bilgi Teknolojileri Daire Başkanları ve Müdürleri katıldı. Çeşitli sunum ve panellerin yapıldığı zirve boyunca akıllı devlet için atılması gereken adımlarla kamu kurumlarının e-devlet girişimleri tartışıldı.

"Zirvenin ana konusu siber güvenlik ve dijital dönüşüm"

Türkiye’de dokuzuncu yılını kutlayan IDC’nin Ülke Müdürü Nevin Çizmecioğulları, temel amaçlarının kamu kuruluşlarının üst düzey yöneticilerini tedarikçi bağımsız bir ortamda bir araya getirerek, vizyonlarını, deneyimlerini ve başarı öykülerini aktarmaya olanak sağlamak olduğunu, ülkenin içinde bulunduğu zor döneme rağmen çok sayıda devlet kurumunun daire başkanları ve müdürlerinin konferansa katıldıklarını belirtti. Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde kamu kurumlarının performans ve hizmetlerinin verimliliğini ve kalitesini artırmak için teknoloji kullanımını daha makul seçmek ve uygulamak istediklerini anlatan Çizmecioğulları, aynı zamanda artan güven ve başarı ile teknoloji programlarını yönetmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Zirveye sektörden yaklaşık 100 bilişim teknolojisi yöneticisinin katıldığını ifade eden Çizmecioğulları, etkinliğin ana konusunun siber güvenlik ve dijital dönüşüm olduğunu bildirdi.

Dijital dönüşüm kavramları, sanal gerçeklik, robotik bilişsel teknolojiler gibi inovasyon hızlandırıcıların üzerine oturduğu üçüncü platform teknolojilerinin, bulut, analitik, sosyal medya ve mobilitenin birlikte kullanımıyla mümkün olacağını anlatan Çizmecioğulları, "Bu teknolojilerin uygulamalarıyla sağlık, eğitim, adalet, ulaşım ve akıllı şehirler hayatımızda daha yaygın olarak kullanılmaya başlanacak." dedi.

Gelişmiş ülkelere göre Türkiye'nin, çok geride olduğu servis yazılım harcama oranının artırılması gerektiğine işaret eden Çizmecioğulları, mevcut donanım yatırımlarının üzerine eklenecek hizmetlerle vatandaşa daha iyi hizmet götürülebileceğini kaydetti.

Kamuda dijital dönüşümle vatandaş memnuniyetinin en üst düzeye çıkarılmasının amaçlandığını ifade eden Çizmecioğulları, bilişim teknolojileri yöneticilerinin, sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yaparak kamuda merkezi bir yapılanmanın olması için aksiyon alınması gerektiğini söyledi.

Konferansa yurtdışından katılan IDC’nin kamudan sorumlu Araştırma Direktörü Massimilliano Claps, dünya genelindeki dijital dönüşüme bakıldığında, “Akıllı Devlet” olma yolunda ilerleyen ülkelerin daha başarılı olacaklarını vurgulayarak, söz sahibi kurumların ekonomiyi ve toplumu bilgilendirerek cesaretlendirmeleri gerektiğini anlattı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.