Kızın ailesi Muttra diye bir köye gitti ve orada daha önce Ludgi adında bir kadının yaşadığını öğrendi. Bunun üzerine ailesi küçük Shantiyi bu köye götürmeye karar verdi. 4 yaşındaki küçük kız köye gidince bir anda o köyün lehçesinde konuşmaya başladı ve çocuklarını ve kocasını hatırladığını söyledi. Eski yaşamı ile ilgili tam 24 kanıt sunarak eski yaşamını hatırladığını da bu şekilde ailesine kanıtlamış oldu.

Hatta anlattıklarına inanmayan anne ve babası nedeniyle Shanti’nin cesareti kırılmış ve 6 yaşındayken Mathura’daki evine ulaşmak amacıyla evden kaçmıştır. Okulda ise evli olduğunu ve bir çocuk doğurduktan on gün sonra öldüğünü açıklaması üzerine onun öğretmeni ve okul müdürü tarafından mülakata tabi tutulmuştur. Yapılan bu mülakatta Devi, konuşmalarında Mathura lehçesi ile konuşmuş, kendi adının Lugdi Devi olduğunu, kocasının tüccar olduğunu ve kocasının adının ise "Kedar Nath" olduğunu söylemiştir.

Lugdi’nin eşi Kanjimal de Devi’nin anlattıklarını doğruladı. Hatta Shanti, "eski" kocasına bahçeye gömdüğü paranın yerini gösterdi. Olay büyüyünce Hindistan Bağımsızlık Hareketi lideri Gandi, durumunu araştırmak için 15 kişilik bir komite kurdu. Dünya basınında da ilgi gören Shanti Devi’nin 2 yaşamına ait anıları bir kitapta toplandı. “Daha Önce Yaşamıştım”, 16 dile çevrildi ve satış rekorları kırdı.

Shanti Devi, hiç evlenmedi. 1950’lerin sonlarına doğru ve daha sonra 1986 yılında bir kez daha hikayesini Ian Stevenson ve KS Rawat ile röportaj yaparak anlattı. Lugdi Devi’nin ölümüne yakın tarihlerde ise bu röportajlar yayınlandı. KS Rawat Shanti Devi ile ilgili araştırmalarını 1987 yılında da sürdürdü. Son röportajını ise ölümünden dört gün önce 27 Aralık 1987 tarihinde yapmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.