Güncel

Kansere çipli tedavi

Danimarka'da yapılan klinik araştırmalar sonuç verdi.

Kansere çipli tedavi

Artık bazı hastalık türleri mikroçip ile uzaktan takip edilip ona göre tedavi şekli belirlenecek.Geliştirilen cihaz sayesinde hastaya yerleştirilen mikroçip ile hastalık kontrol altında tutulup uzman doktorlar tarafından hastalığın seyri anlık değişimleri an ve an izlene bilecek ve tedavi edilebilecek. Geliştirilen cihaz tırnak büyüklüğünde olup içerisinde ilaç ile donatılmış mikroçipler yerleştirilmiş.

1329568776_chiptedavi.jpg

Hastalıkların mikroçiple tedavisi artık bilim kurgu öğesi olmaktan çıktı. Danimarka'da yapılan klinik araştırma, ilk kez bazı hastalıkların mikroçiple uzaktan tedavi edilebileceğini gösterdi. Uzaktan kontrol sistemi sayesinde ilaç'ın dozajı ve zamanı doktorlar tarafından kontrollü bir şekilde kana verilecek. Başka bir deyişle doktorlar, bilgisayar ve ya mobil cihazlar yardımıyla, hastalığın seyrine göre ilaç dozu ayarlanacak ve kana karışmasını sağlayacaklar.

1329568706_isk93838.pngCihazın deneme aşamasında yaşları 65 ile 70 arasında değişen kemik hastası olan kadınlar üzerinde yapıldı. Kemik hastalığının tedavisinde kullanılan iğnelerin acısına artık hastalar maruz kalmayacak. Başarılı sonuçlar veren bu tedavi yönteminin şimdilik bir yan etkisine rastlanmadı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.