Kanserle savaşan yiyecekler - Page 1

Folat sizi kolon, rektum ve göğüs kanserine karşı korumaya yardım eden B vitamini açısından önemlidir. Kahvaltı masanızda bol bol folat içeren gıdalar yemelisiniz. Güçlendirilmiş kahvaltılık tahıllar ve tam buğdaylı ürünler iyi bir folat kaynağıdır. Ayrıca portakal suyu, kavun ve çilekte de folat boldur. Diğer folat kaynağı yiyecekler ise kuşkonmaz ve yumurtadır. Bunların yanı sıra tavuk ciğeri, fasulye, ayçekirdeği, ıspanak ya da marul gibi yeşil yapraklı sebzeler de folat içeriyor. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, folat almanın en iyi yolu haplar değil, yeterince meyve, sebze ve zenginleştirilmiş tahıl ürünü yemektir.

Kanserle savaşan yiyecekler - Page 2

Sosis, salam, sucuk, hamburger gibi işlenmiş etleri azaltmak kolekteral ve mide kanseri riskinizi azaltacaktır. Aynı zamanda dumanlanarak ya da tuzlanarak hazırlanan etler yemek kansere yol açabilecek ajanlara maruz kalma riskinizi artıracaktır.

Kanserle savaşan yiyecekler - Page 3

Domatese rengini veren likopen ya da başka bir şey tam olarak belli olmasa da domates kanser için çok faydalı. Bazı araştırmalar domates yemenin prostat gibi belirli kanser türlerine karşı riskinizi azalttığını gösterdi. Ayrıca domates suyu, domates sosu ya da salçası gibi işlenmiş domates ürünleri kanserle savaşma potansiyalini artırıyor.

Kanserle savaşan yiyecekler - Page 4

Çay özellikle yeşil çay güçlü bir kanser savaşçısı olabilir. Laboratuar çalışmalarında, yeşil çayın kolon, göğüs, karaciğer ve prostat hücrelerinde kanser gelişimini önlediği veya yavaşlattığı belirlendi. Benzer etki akciğer dokularında ve ciltte de görülüyor. Hatta bazı uzun süreli araştırmalarda çayın mesane, mide ve pankreas kanseri riskini düşürdüğü tespit edildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.