Güncel

Kapalı alanda maske takmayanlar yandı!

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Can Öztürk, ülkemizde de görülen ve eski haline göre daha güçlü yeni tip Covid-19 ile ilgili yeni bir açıklamada bulundu. İşte detaylar.

Kapalı alanda maske takmayanlar yandı!

Yakın zamanda Türkiye’de de görülen ve insanoğlunu endişeye sürükleyen yeni tip covid-19 virüsü için gerekli uyarılar bilim insanları tarafından yapılıyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi başta olmak üzere, Almanya ve ardından Türkiye, tek maskenin virüse karşı yetersiz kalacağını açıklamıştı. Dolayısıyla dışarıya mutlaka çift maske ile çıkılması gerektiği de belirtildi. Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Can Öztürk, kapalı alanlarda maskenin asla çıkarılmaması gereğini vurguladı.

Yeme-içme mekanlarından uzak durun!

Prof. Dr. Can Öztürk, yeni tip korona virüsün ülkemizde 20’den fazla şehir de ortaya çıkmasıyla birlikte, bireylerin daha dikkatli olması gerektiğini belirtiyor. Normal cerrahi maskelerin virüse karşı etkili olmayacağını ve bu sebeple de iki tane ya da FFP2 gibi daha kapsamlı maske kullanımının daha güvenli olacağını dile getirdi.

Öztürk, TÜSAD üzerinden yaptığı açıklamada şu sözleri söyledi; “Maalesef mutant virüs Avrupa ülkelerinden sonra ülkemizde de hızla yayılıyor. Sağlık Bakanı dün 17 ilde, bugün 23 ilde bu yeni virüsün görüldüğünü açıkladı. Avrupa'da birçok ülke yarından itibaren sınırlarını kapatıyor ve ülkeye gelen uçuşları engelliyor.

Bu yeni mutant virüsün bulaştırıcılığı çok daha yüksek ve özellikle kapalı alanlarda "airborne" olarak ortam havasından bulaşabiliyor. Burada etkili olan bulaş yolu, temasla geçen "damlacık" dışında "aerosol partikülleri şeklinde havada asılı kalan virüsler....Sizden önce o kapalı ortamda maskesiz bulunmuş bir kişinin ortama yaydığı partiküller 3 saate kadar sizi de etkilemiş oluyor.

Normal maskeler bu küçük aerosol partiküllere karşı yeterli olamayacağı için, ABD' de CDC Başkanı Dr. Faucci, kapalı yerlerde en az üst üste takılmış 2 maske öneriyor. Almanya bu hafta, kapalı ortamlarda çalışan kişilere FFP2 maskeleri önermeye başladı. AVM ve mağazalara UV lambaları takılıyor. Bu haliyle, maskenin çıkarıldığı, bir şeyler yiyip içilen ortamlar en riskli alanlar haline geldi. Keza, asansörler, toplu taşım araçları, uçaklar, otobüsler konusunda daha da çekinceli olmak gerekiyor...İşin en üzücü tarafı bu yeni mutant virüsün şu anki aşılardan beklenen iyiliği olumsuz yönde etkileyecek olması. 

KAPALI ORTAMLARDA MASKEYİ HİÇBİR GEREKÇEYLE ÇIKARMAMAK GEREKİYOR.”

Yorumlar
Bahadir Ömer 1967
Bilinmiyor ama mutasyona uğrayan virüs sürekli mustasyona uğrayabilir. Her bir varyant için aşı üretilmesi gerekebilir. Kaldı ki aşılanmış bireye virüs girecek ve o bedende mustasyona uğrayabilir yani direnci artabilir. Daha keskin bir hale duruma gelebilir. Yani tam bir uzun süreli karantina çözüm aslında öyle 4-5 günlük karantina yerine en az 10-15 günlük karantina uygulaması gerekiyor. En uzun süreli karantina dan sonra yine virüs yayılıyorsa.
Cevapla
Bahadir Ömer 1967
Bir yıldır virüs ile yaşıyorsunuz. Virüs mustasyona uğradığını gördüler. Buna rağmen hava ulaşımını kısmen yasakladılar. Özellikle yurtdışına gidiş geliş i. Arada bir yurtdışına gidiş geliş i açtılar kapattılar. Mustasyonlu virüs bu kapıdan yurda giriş yaptı. Şimdi aşılama yapılıyor. Mutasyona uğrayan virüs yine mustasyona uğrayabilir. Ne diyecekler bu aşı mustasyonlu virüs u engeller. Ya engellemezse ne olacak masumlar ölürse ne olacak? Mustasyonlu virüs un içeri girmesine müsaade ettiler.
Cevapla
waat
hadi canım ordan
Cevapla
B.O.H.1967
Kapalı alan hamamlar evinde yaşadığı yerde doğru düzgün yıkanma yeri olmayan birey hamama gitmek zorunda. Burası da kapalı alan. Korinavirus burada cirit atıyor dur. Buharlı ortam. Tak maskeni beden sana senden bana bulaşmasın virüs.
Cevapla
💎G@kko💎
Ötv zamlarını destekliyorum abem
Cevapla
💎G@kko💎
Yorum bahan ait del abem taklit ediler
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.