Güncel

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi elektrikli araç üretti!

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi öğretim görevlileri, elektrikli araç üretti!


Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Fakültesi araştırma görevlisi Adem Sarılmaz, otomobil kaportalarındaki malzemeleri araştırırken, bu araç projesinin ortaya çıktığını belirtti. 

Sarılmaz, aynı bölümdeki Yard. Doç. Dr. Faruk Özel'in başkanlığında oluşturulan projeye Otomotiv Teknolojisi Programı öğretim görevlisi Hanifi Küçüksarıyıldız'ın da sonradan dahil olduğunu söyledi.  Aracın şu an 4 tane 12 volt 105 amper gücünde aküyle çalıştığını anlatan Adem Sarılmaz, araçta daha çeşitli iyileştirmeler yapcaklarını da dile getirdi.

SarılmazAracımızın motorunu satın aldık. Araştırmalarımız, bu gövde ve bu şekille bu taşıtı en az enerji harcayarak, en uzun mesafeyi aldırabilmek yönündedir. Bunun için çalışmalarımız sürüyor. İlk etapta 30 kilometre hızla yaklaşık 50 kilometre yol almayı hedefliyoruz. Daha sonra hızı ve hedef mesafemizi artırmayı planlıyoruz. Aracımızın motoru, 5 kilovat gücünde, 4 adet 12 volt 105 amper aküyle çalışıyor. Gerek işin enerji boyutu olan bataryalarda gerek malzemede gerekse güç aktarma ortamlarında iyileştirmeler yapılarak, hedefimize ulaşmayı planlıyoruz. dedi.

Yorumlar
İzmirli
Elektrikli araç üretti diyemiyorum ben buna. Elektrik motorunu almış takmış, aküleri almış takmış, Bi kaporta işçiliğiyle üretim olmuyor. Sadece toplamış her üniversitenin yaptığı gibi.
Cevapla
Karamanlı
İzmirli arkadaş, Acaba sen bugüne kadar ne ürettin... Boş insanlar ancak çamur atar...
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.