VoIP görüşme

Şu an sadece belirli ülkelerde aktif olan VoIP üzerinden sesli görüşme hizmeti, bir süre sonra dünyanın her yerinden kullanılabilir hale gelecek. Böylece Facebook kullanıcıları mobil internet bağlantıları üzerinden sesli görüşme yapabilecekler. Telefon görüşmesi için ayrıca bir ücret ödemek gerekmeyecek ancak servis sağlayıcının veri paketi ücretlendirmesi haliyle görüşmeden etkilenecek. Şimdilik sadece Android ve iOS kullanıcılarının faydalanabildiği hizmetin asıl amacı büyük oranda Skype'ın elinde olan bu piyasayı ele geçirmek.

Facebook Graph Search
Sosyal ağ araması hizmetinin beta sürümü bir süredir kullanımda. "Arama hizmeti" deyince aklınıza Google benzeri, girilen kelimelere göre internetten bilgi toplayan bir hizmet gelmesin. Graph Search, belirlenen ölçütler çerçevesinde tüm Facebook verilerini tarıyor ve aranan bilgiyi buluyor. Şimdilik sadece özel olarak seçilmiş bir grup Amerikalı kullanıcıya açık olan hizmetin son sürümünün, önümüzdeki birkaç ay içinde herkesin kullanımına sunulacağı tahmin ediliyor. Ancak, kişisel verileri tehlikeye attığı iddia edilen hizmet şimdiden eleştirilmeye başladı bile.

Yeni haber kaynağı
Facebook'un Mart ayında tanıttığı yeni haber kaynağı tasarımı yakında tüm kullanıcıların hesaplarında görülecek. Tasarım mobil cihazlarda da, masa üstü sistemlerde de aynı görünecek. Haber kaynağı sadece görsel açıdan değil, işlevleri açısından da yenilendi. Önümüzdeki günlerde tüm bildirimler, "Fotoğraflar", "Müzik" ve "Arkadaşların paylaşımları" şeklinde kategoriler altında görüntülenecek.

Etiketler Facebook'ta

Wall Street Journal'da çıkan bir habere göre Facebook, etiketleri (hashtag) sisteme ekleme yolları üzerinde çalışıyor. Buna göre paylaşımlardaki etiketlere tıkladığınızda bağlantılı paylaşımları görüntüleyebileceğiz. Instagram şu an zaten etiket kullanıyor. Eğer Facebook da etiket kullanmaya başlarsa Twitter kullanıcıları için işler ilginç bir hal alacak çünkü tweetlerini çok daha kolay bir şekilde Facebook'a taşıyabilecekler.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.