Karşınızda Türkiye'nin ilk güneş kulesi - Page 1

Güneş enerjisi sektöründe uzun yıllardır çalışmalarını sürdüren Greenway’in kurucu ortağı Serdar Erturan, Yılsan Yatırım Holding ve bir küçük ortak ile kurdukları Greenway Mersin Santrali’ni adeta bir girişimci ruhuyla hayata geçirdiklerini anlatıyor.

Karşınızda Türkiye'nin ilk güneş kulesi - Page 2

Güneş ışınlarını yansıtmak için kullanılan aynaların üretim denemesini küçük bir atölyede gerçekleştirdiklerini, bugün ise parçalar için toplam 170 firmayla çalıştıklarını söyleyen Erturan şunları söylüyor:

Karşınızda Türkiye'nin ilk güneş kulesi - Page 3

“CSP teknolojisi ticari olma konusunda yeni. Ticari bir çalışma olmadığı için de çok fazla örnek alınacak çalışma yok. Biz de her adımda yeni bir şeyler öğrendik. Örneğin test aşamasında çok ciddi bir fırtına sonucu aynaların bazıları uçtu. Bu sefer 180 kilometre hızlı rüzgâra dayanıklı hale getirdik.”

Karşınızda Türkiye'nin ilk güneş kulesi - Page 4

KAYNAĞI SU VE GÜNEŞ

Kaynak olarak yalnızca su ve güneş ışığı kullanan kule tipi santrallerde, güneş enerjisini kule üzerine odaklayarak yüksek sıcaklıklara ulaşılmasını sağlayan yansıtıcı özel cam aynalar kullanılıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.