Güncel

Kaybolmayı önleyen akıllı ayakkabı: Sneakairs

EasyJet havayolu şirketi, bilmediği bir yere seyahat eden herkesin yaşadığı kaybolma korkusunu ortadan kaldıran akıllı spor ayakkabı geliştirdi.


İngiltere merkezli havayolu şirketi EasyJet, bilmediği yerde kaybolma korkusu yaşayanlar ve turistler için oldukça yenilikçi ve sıra dışı bir çözüm üretti. Şirketin ürettiği yeni ayakkabılar, içindeki titreşim özelliği ve GPS sayesinde kullanıcısını istediği yere hatasız götürüyor.

Sneakairs adındaki ayakkabıların tabanında birer adet titreşim sensörü bulunuyor. Cep telefonlarındaki titreşim özelliğinin, Arduino ve 3B baskı teknolojisi ile üretilen daha küçük parçalara yerleştirilmesinden meydana gelen titreşim, GPS konum belirleme uygulaması Google Maps sayesinde gidilmek istenen yere hatasız şekilde ulaştırıyor.

1464985668_sneakeairs.jpg

Görülmek istenen yer EasyJet mobil uygulamasından belirlenip, akıllı telefon cebe ya da çantaya uzun bir süre bulunduğu yerden çıkarmamak için konuluyor ve yola çıkılıyor.

"Barcelona Street Project" kapsamında hazırlanan spor ayakkabılar, kaybolma korkusunu ve sürekli cep telefonuna bakma problemini ortadan kaldırarak rahatça dolaşılmasını sağlıyor. Sağa dönülmesi gerektiğinde ayakkabının sağ teki, sola dönülmesi gerektiğinde ise sol teki titreşimle kullanıcıyı uyarıyor. Şayet yanlış bir yere dönülürse, ayakkabılar 2 kez titriyor. Varılmak istenen yere ulaşıldığında ise her iki ayakkabı da titreyerek "geldik" sinyali veriyor.

EasyJet Sneakairs'ın ne zaman satılacağı konusunda henüz karar vermiş değil. Turistik ziyaretler sırasında yol bulma konusunda gözle görülür bir fark yaratabilecek olan akıllı spor ayakkabılar, turuncu renkte ve havayolu şirketinin adını taşıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.